Гоце Делчев изпълнява проект за управление на ресурсите с партньори от Европа и Африка

Снимки: Община Гоце Делчев
Снимки: Община Гоце Делчев

Община Гоце Делчев организира Първа работна среща на заинтересованите страни за обсъждане проблемите на връзката вода-енергия-храна-екосистема в басейна на река Места. Целта бе да се ангажират институциите, които имат роля в управлението на водните ресурси - местната власт; бизнеса; операторите и ръководителите на енергийни и водни ресурси; екологични организации; НПО; академични/изследователски институти и др. Между всички тях трябва да има ползотворен диалог, насочен към ефективно и устойчиво управление на трансграничния речен басейн на река Места.

Събитието е част от серия срещи на заинтересованите страни, които за 3 години регулярно ще се събират и ще обсъждат нови политики, които разглеждат взаимосвързаността на няколко нива за ефективно управление на ресурсите и избягване на конфликти между потребителите.

Срещата бе организирана по проект „НЕКСОГЕНЕЗИС”, в който Община Гоце Делчев участва като партньор от септември 2021 г. и отговаря за задачата да събере данни за басейна на река Места в българската част, които ще предаде на гръцките си колеги от Национален технически университет на Атина, които ще обобщят информацията.

Действията на общината се фокусират върху трансграничния водосбор на река Места между Гърция и България с цел засилване на сътрудничеството и участието на заинтересованите страни в процеса на формиране на тези политики и вземането на решения.

Водата, енергията, храната и екосистемите /ВЕХЕ/ образуват взаимосвързана връзка, която е централна в предоставянето на ресурси и услуги, необходими за поддържане на човешката дейност. Тази връзка е засегната от промени в климата, валежите и почвата, както и от икономическото развитие, селското стопанство и растежа на градовете. В момента хората извличат ресурси с по-бързи темпове, отколкото те се заменят, като по този начин задълбочават ресурсния и екологичния дефицит. Това е в основата на проекта, чрез който партньорите ще подкрепят разработването на политики, които ефективно да управляват ресурсите и е с 4-годишен период на изпълнение. Координиран е от Институт за водно образование, Нидерландия, а община Гоце Делчев е партньор заедно с още 19 организации от цяла Европа и две от Африка.

Сложната връзка вода-енергия-храна-екосистема е слабо разбрана и екосистемите често не се разглеждат като неразделна част от системата. В допълнение, политиките за всеки сектор често се разработват изолирано, като недостатъчно се отчита въздействието върху връзката на ВЕХE. Това поставя предизвикателство, на което заинтересованите страни, политиците и учените, ангажирани в проекта, ще помогнат за справянето с проблема. Това ще стане с разработване и утвърждаване на съгласувана междусекторна рамка за създаване на политика, която се занимава с изменението на климата и социално-икономическите промени, както и с поведението на заинтересованите страни и трансграничните въпроси.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини