Признателен Благоевград се поклони пред своите освободители

С панихида за загиналите за освобождението на Горна Джумая от османско владичество, отслужена от Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим, и полагане на цветя в двора на църквата „Въведение Богородично“ бе поставено началото на празника днес в Благоевград. В церемонията се включиха кметът Илко Стоянов, областният управител Николай Шушков, военнослужещи, представители на институции, политически партии и граждани.
На площад „Георги Измирлиев” бе издигнат тържествено националният флаг, а кметът Илко Стоянов поздрави обществеността по повод 109 години от освобождението на Горна Джумая и Пиринска Македония и присъединяването им към Майка България.
„5 октомври е символ на силата на българския дух, който въпреки мрачните години в българската история, въпреки чуждите владичества, въпреки неведнъж сломените надежди, винаги е оцелявал и винаги е водил България напред.
След 5-вековно османско владичество, на 3 март 1878 година България е обявена за свободна страна, но части от нея се оказват под турско иго години след това. Такава е съдбата и на град Горна Джумая и на Пиринска Македония. Благодарение на непримиримостта на нашите предци, благодарение на стремежа им да застанат рамо до рамо със своите свободни събратя, националният идеал на българите от нашия край става реалност, макар и 34 години по-късно”, каза в част от словото си гладоначалникът.
Програмата продължи с полагане на венци и цветя на паметника на Македоно-одринското опълчение на площад. „Мите Марков“.
В Регионален исторически музей бе проведен и открит урок по родолюбие, организиран от Регионалния исторически музей, Регионалния клуб "Традиция" и Сдружение "14-ти пехотен Македонски полк" - Благоевград.
Честванията за празника на града ще продължат в 17.00 часа с тържествен преглед на знамена и униформи и Тържествена сесия на Общински съвет-Благоевград, която ще се проведе в Драматичен театър „Никола Вапцаров“. Празникът ще завърши със спектакъла на Ансамбъл „Пирин“ – „Старо имане“.

Красиви табели монтираха на 24 благоевградски улици, които носят имена на видни българи
