Иван Вазов: България заслужава да се потрудим за нея!

Иван Вазов: България заслужава да се потрудим за нея!

Иван Вазов, коронован и увековечен като Патриарх на българската литература, е роден на 9 юли 1850 година в Сопот. А днес се навършва точно век от неговата кончина.

Вазов е велик български поет, писател, драматург и публицист. Признат от сънародниците си за народен поет, защото отразява неволите, борбите и радостите на своя народ. Вазов е хроникьорът на България в две епохи – преди и след Освобождението от турско робство. Достоен и талантлив! Ярък и непреклонен! Безспорно истинският гений и духовен баща на нацията! Житейският път на Иван Вазов минава през 5 войни – войната за свободна България, войната за съединена България, двете балкански и Първата световна. През цялото това време Вазов продължава да пише, а перото му оставя вечна следа в историята. Успява да увековечи образите на героите, които познаваме днес, както и подвизите на целокупния български народ. Колкото и думи да кажем за великия Вазов, те никога няма да са достатъчно.

Патриархът на българската литература учи в родния си град, в Калофер и в Пловдив. Живее за кратко в Румъния, където срещата с хъшовете насочва младия поет към патриотично-граждански теми, на които остава верен цял живот. Работи като учител и преводач, включва се в различни родолюбиви начинания - преди и след Освобождението.

Поезията е неговата голяма страст,а писането неговото истинско призвание. През 1870 г. излиза първото му стихотворение - "Борба", а шест години по-късно на бял свят се появява първата му стихосбирка "Пряпорец и гусла". Следват  "Избавление" (1878), "Гусла" (1881), "Италия" (1884), "Епопея на забравените" (1881-1884), "Сливница" (1885) и др. В прозата започва с мемоарите "Неотдавна" (1881) и продължава с "Повести и разкази в три тома" (1891-1893). Иван Вазов е автор на първия български роман - "Под игото" (1894), който се превръща в символ на българщината, донасяйки безсмъртна слава на своя автор. Писателят създава и редица текстове, станали вечна класика, обхващайки всички литературни жанрове - повестите "Немили-недраги", "Чичовци", комедиите "Службогонци", "Вестникар ли?", пътеписи "Великата Рилска пустиня", поемата "Грамада", разказите „Дядо Йоцо гледа” и „Една българка”. Пише литературна критика, мемоари, стихове за деца.

Текстовете му могат да се четат като поезия и като история на българите. Умира преди 100 години – на днешната дата 1921 г., сред всенародна почит и признание. Защото за него през целия му живот Отечеството е най-важно, както и съдбата на българския народ!

Представяме ви неговото стихотворение "Де е България" и интересни мисли на великия творец:

Де е България

Питат ли ме де зората
ме й огряла първи път,
питат ли ме де й земята,
що най любя на светът.

Тамо аз ще отговоря,
де се белий Дунав лей,
де от изток черно море
се бунтува и светлей;

тамо, де се възвишава
горда Стара планина,
де Марица тихо шава
из Тракийска равнина.

Там, де Вардар през полята
мътен лей се и шуми,
де на Рила грей главата
и при охридски вълни.

Там, де днес е зла неволя,
де народа й мъченик,
дето плачат и се молят
се на същият език.

Там роден съм! Там деди ми
днес почиват под земля,
там гърмяло тяхно име
в мир и в бранните поля.

До чукарите карпатски
е стигала тяхна власт
и стените цариградски
треперали се тогаз.

Вижте Търново, Преслава -
тия жални съсипии:
на преминалата слава
паметници са они!

Българийо, драга, мила,
земля пълна с добрини,
земля, що си ме кърнила,
моят поклон приемни!

Любя твоите балкани,
твойте реки и гори,
твойте весели поляни,
де бог всичко наспори;

твойте мъки и страданья,
твойта славна старина,
твоите възпоминанья,
твойта светла бъднина.

Дето ази и да трая -
за теб мисля и горя,
в теб родих се и желая
в теб свободен да умра.

Цитати от романа „Под игото”:

,,В критически минути куражът и присъствието на духа у едного магически действуват въз масата и я подчиняват. Тогава началник е оня, който поиска да бъде.“

„Колкото за принципите на  социализма, с които ни угощавате, те не са за нашия стомах, българският здрав смисъл ги отхвърля и те нито сега, нито кога да е не могат да намерят почва в България.“

,,Един народ поробен, макар и безнадеждно, никога се не самоубива: той яде, пие и прави деца.“

,,На обида кървава – отмъщение страшно.“

,,Който повдига революция, всичко забравя.“

,,Които се карат, те се обичат.“

,,Страхът…е най-висшата и безобразна форма на егоизма.“

,,Да знаеш да умираш – ето разковничето на победата.“

,,Наздраве, дружино! Кой що желае, господ да му даде; който нам злото мисли, господ да го очисти! Който нас мрази, по корем да се тътрази!“

,,Въобще нещастията на другите необходимо събуждат у дребните души три чувства: първо  -удивление, второ – вътрешно задоволство, че бедата не е на твоя глава; и, трето – скрито злорадство.“

,, -…никаква българска свобода не съществува.

-Не съществува, но ще я сдобием, приятелю мой.

-Как ще я сдобием?

-Като пием – отзова се някой иронически.

– Не, като се бием!“.

,,Да имаш милост към немилостивите е така подло, както да я очакваш от тях.“

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини