Камерна опера-Благоевград кани на юбилей със страстно танго

Камерна опера-Благоевград започва своя 50-годишен сезон със страстно танго – танцът, тръгнал от улиците и стигнал до най-големите концертни зали. Концертът „Време за танго” е утре вечер от 19,00 часа в зала „Пейо Яворов”. Входът за зрителите е безплатен. Те ще станат свидетели на страхотна програма, като ще усетят и поезията, и магията, и философията на тангото. Диригент ще е испанецът Мелани Местре. Испанският пианист, композитор и диригент е световнопризнат пианист и диригент на своето поколение и е приветстван от международните критици, като „истински виртуозен музикант от световния елит. Солист цигулар е Хосе Алехо от Мексико, който за първи път е в България. Дамата Ана от Хърватия пък допълва звездното присъствие на сцената.
„Благодарим на кмета и на ръководството на Община Благоевград, че подкрепят културата в тези тежки времена на пандемия от коронавирус и отварят широко вратата за хубавата музика. Много е хубаво в Благоевград. Ние ще дадем най-доброто от себе си, нядаваме се, че публиката искрено ще се забавлява с нашите изпълнения”, споделиха тримата чужденци.
Тази година светът отбелязва 100 години от рождението на Астор Пиацола – човекът, революционерът, осъвременителят, който винаги е свързан с тангото, който с бандонеона и с композициите си издигна тази музика на висоти – от улицата тя „влезе“ в концертните зали и започна да се възприема наравно с класическата музика. Камерна опера-Благоевград ще почете великият местро със своя концерт „Време за танго”. Концертмайстор е Стоил Богданов, водещ е Станислав Кимчев, а в танците участват студенти и преподаватели от специалност „Съвременна хореография” в Югозападния университет „Неофит Рилски”.
Вдъхновение черпят от Пиацола цяла плеяда артисти. Наричан в своята родина „Великият Астор“, Пиацола остава в музикалната история като „големият обновител на аржентинското танго“. От 8-годишен свири на бандонеон, на 17 се мести в Буенос Айрес и започва да свири с най-великия танго оркестър на всички времена. Именно там Пиацола се развива професионално – започва да ходи на уроци по оркестрация и пиано и така се появяват първите му класически творби. В търсене на стила си, Пиацола слуша и изучава Барток, Стравински и много джаз. Така не след дълго се ражда неговото изтънчено Танго Нуево (Tango Nuevo) – съчетано с джаза и класическата музика, с ефекти от улицата и мотиви от френския шансон, което завладя света. Пиацола пише новата история на тангото, а повече от 10 години след това, създава първата танго–опера – „Мария от Буенос Айрес”. Днес, 100 години след раждането му, Пиацола е един от музикалните гении на XX век, който събра хармонично и красиво звуците на класическото и популярното звучене.
Астор Пиацола е носител на десетки музикални награди и призове – през 50-те години получава стипендия от Френското правителство за обучение при Надя Буланже в Париж, наградата на Фабиан Севицки за симфонията си „Буенос Айрес”, приза на Асоциацията на музикалните критици на Буенос Айрес за „Симфониета”, музикалната награда „Хирш”, Първа награда за диск с инструментална музика от журито на италианските критици с определението „За смелост в композицията и поразително творчество в създаването на аранжировки, придаващи ново звучене на тангото”. Номиниран е за „Грами” за произведението си „Oblivion”. Сътрудничи с Хорхе Луис Борхес и Орасио Фереро и пише музика към техни творби, приема поръчки за нови инструментални творби и филмова музика, превръща тангото от танц в концертна музика. Гастролира с огромен успех като солист на бандонеон със симфонични оркестри в САЩ, Япония, Италия, Германия, Франция, Латинска Америка.

Община Благоевград помага на 129 нуждаещи се в домашна среда
