Доброволци от САЩ и Нова Зеландия проучват неолитно селище край Илинденци

Снимка: Стоян Петков
Снимка: Стоян Петков

Шеста поредна година разкопките на неолитното селище в местността Масовец край село Илинденци привличат интереса на студенти и доброволци от САЩ и Нова Зеландия.

За разлика от предишни години, този път организацията на лятната школа „Раждането на Европа” е осъществена съвместно от Фондация „Балканско наследство” и американския Институт за полеви проучвания, а академичната програма е акредитирана, както от Нов български университет, така и от университета на Лос Анджелис в Калифорния.

Като отговорен домакин на археологическите проучвания, Община Струмяни предоставя ежегодно, както общинския терен за провеждането на разкопките, така и сградата на музейната сбирка за експонирането на ценните находки. Изключително важна е логистична помощ при подготовка и реализация на разкопки осъществена под наблюдението на Иван Секулов, секретар на община Струмяни, за което екипът проучващ селището е изключително благодарен.

В контраст с общото настроение на отпускарския сезон, програмата на училището за археолози е изключително динамична и включва практическо обучение в полеви техники на проучване и документация до обяд, следобедни лекции и лабораторна работа по почистване и описание на новоткритите находки. Сред тях, наред със занаятчийските инструменти от кремък, камък, кост и рог, се открояват и значими постижения на човешкия дух в областта на приложните изкуства като стилизирани керамични пластики на хора и животни, изключително деликатни накити – миниатюрни мъниста от глина и седеф, костени пръстени и гривни от средиземноморски миди, свидетелстващи за интензивни контакти на юг.

„Засега проучванията ни се концентрират в най-западната част на едно от най-ранните земеделски селища по долината на Средна Струма. Изглежда това място има няколко епизода на обитаване и за нас е изключително ценно с това, че тук се наблюдава един плавен преход с елементи на приемственост между ранния и средния неолит, т.е. в средата на шесто хилядолетие пр. Хр. Селището от по-ранния период е било оградено с ров, но финалът на съществуването му е свързано с опожаряване на къщите. През по-късният период техните останки са надупчени от ями с много интересен и необичаен инвентар – каменни мелници, човешки и животински пластики, каменни брадви, кремъчни пластинки, натрошени животински кости и глинени съдове", коментира д-р Малгожата Гребска-Кулов, ръководител на разкопките от регионалния исторически музей в Благоевград обяснява

„С откриването на мраморните пластики през предишните сезони и оформянето на един обособен участък със свидетелства за кулинарната обработка и консумация на големи количества храна в местността Масовец, където традиционно се празнува Празникът на виното в община Струмяни, се очертава една наглед необичайна връзка между трудовите и празнични традиции в Илинденци от осем хиляди години досега”, заяви другият ръководител на проучването Петър Зидаров от Нов български университет.

Теренните проучванията през тази година ще продължат до 10 юли и ще следим развитието им и новите находки с интерес.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини