Музеят в Сандански подрежда експозиция от уникални находки
Археологическият музей в Сандански ще отбележи 80 години от създаването си голяма експозиция на най-ценните си находки.
Културният институт е специализиран в областта на античната археология. Разположен е над основите на базиликата на епископ Йоан. В залите си съхранява уникална колекция от римска надгробна мраморна пластика (І-ІІІ в.) – най-голямата в България, рядко срещана в Европа и характерна само за този регион. Събирана е от всички селища на общината. Истински шедьоври на античното изкуство са плочите на Юлий Максимум, на Асклепий, дарствената плоча на Флавиана Филократия. През април тази година бе открит и археологически комплекс, който обхваща 3 паметника на културата с национално значение - „Епископска базилика", „Раннохристиянски комплекс" и „Базилика на епископ Йоан". Всички те са били част от античния град.
За годишнината, която ще бъде отбелязана през юли, ръководството на музея ще подреди невиждана до момента експозиция от ценни находки. посетителите ще видят част от ръка на мраморна статуя от 1-3 век от новата ера. Само дланта и китката, които са оцелели, са с дължина 50 сантиметра, в ръката пък има плодове. Статуята е била поне 3 метра висока.
Уникален кръст и олтарна плоча с мотиви от „Тайната вечеря" също ще украсят витрините на музея за юбилея. Кръстът е раннохристиянски, от 5-6 век, масивен, направен от бронз, с височина 54 сантиметра, широчина 30 сантиметра и дебелина 3 милиметра. В долния край завършва с клин, който се е забивал в дървен прът. По този начин се е изграждал жезъл, с който са се водили литийни шествия начело с епископа. Олтарната плоча пък е с мотиви от „Тайната вечеря", човешките фигури са ваяни върху мрамор, находката е изключително рядка.