Анатолий Карпов: Трябва да си и силен играч, и силен човек, за да си шампион!

Той е един от магьосниците на шахматната дъска за всички времена. Преминава през куп перипетии и предизвикателства, за да се качи на световния връх. Той е Анатолий Карпов, великият руски шахматист, който става 12-ият световен шампион, като короната е негова цели 10 години – от 1975 до 1985 година. На световния връх е и като шампион на ФИДЕ от 1993 до 1999 година. Роден е на днешната дата през 1951 година в Златоуст, индустриален град в Южен Урал.
Едва на 4 години, когато научава правилата на шаха от баща си. На 7 започва да играе в местния шах клуб. На 10 години става шампион на родния си град и покрива нормата за кандидат-майстор на спорта. На 15 става един от най-младите съветски национални майстори по шахмат. През декември 1971 г. печели мемориала „Алехин” в Москва и е обявен за новата звезда на Съветския съюз.
През 1974 г. в мачовете на претендентите за световната шахматна корона Карпов достига до мач за световната титла с шампиона Роберт Фишер. Фишер поставя 10 условия, сред които равенствата да не влизат в резултата, да се играе до 10 победи и при резултат 9:9 шампионът (Фишер) да запазва титлата си. ФИДЕ първоначално отказва, но по-късно приема първите две. Боби Фишер обаче иска да са изпълнени всички и не се явява на мача, за да защити титлата си.
На 4 април 1975 година 23-годишният Карпов е обявен за световен шампион. Впоследствие Карпов участва в много силни турнири, за да докаже, че заслужава титлата. След завоюването на шахматната корона има 70 турнирни победи. Казва, че „за да бъдеш шампион, е необходимо повече от това просто да бъдеш силен играч; трябва да бъдеш и силен човек“.
През 1985 година губи титлата в мач срещу Гари Каспаров. През цялата си професионална кариера Карпов печели над 140 турнира и 1118 партии, губи 287 партии и завършва 1480 партии наравно. Удостоен е 9 пъти с наградата „Шахматен Оскар”. Най-доброто му ЕЛО постижение е 2780 точки. Карпов е първият шахматист-милионер.
Ето интересни мисли на великия шахматист за шаха и съперничеството на шахматната дъска:
Шахматът е роден за интернет, а интернетът е роден за шахмата.
Шахматът носи в себе си отделни елементи от устройството на обществата и борбата.
Стил? Аз нямам никакъв стил.
Всеки от шампионите е уникално явление.
Даже покерът е надминал шахмата по популярност, а това е позор.
Идването на компютрите промени шахмата, промени системата за подготовка, облекчи получаването на ифромация.
Постоянното смесване на различни видове шахмат - класика, бърз шахмат и блиц също не е приемливо.
Повишената масовост и популярност на шахмата е пряко свързано с развитието на интернет.
Главното е борба, възпитание на характера, а успехите обезателно ще дойдат, ако постоянно работите над шахмата и истински го обичате.
В шахмата има политически противници, има отявлени противнци, но в най-висш смисъл аз имам особен респект по отношение на Каспаров.
Шахматът е колосален разход на енергия. Не виждам нищо удивително в това, че мъжете шахматисти са по силни. Те по-добре понасят претоварването.
Шахматът учи правилно да оцениш своите сили, анализиране, логическа мисъл, да не споменаваме и факта, че шахмата развива паметта.
Сега, за съжаление, шахматистът има възможността да комуникира с компютъра, чрез мобилна връзка получавайки някакви съвети по време на шахматната партия. Това е сериозен допинг и единственият, който аз знам в шахмата. С него трябва да се борим много жестоко и категорично.
Мнението за това, че всичко се решава от президента и хората около него, се опровергава на шахматната дъска.

Слънчево време днес, температурите пак тръгват нагоре
