Благовещение е – идва благата вест, че се ражда Спасителят
Православният свят отбелязва един от най-големите си празници - Благовещение. Това е денят, в който Дева Мария разбира благата вест, че ще роди син. Литургии ще бъдат отслужени в храмовете в цялата страна.
Православната Християнска Църква празнува този ден в чест на благата вест за раждането на Спасителя, която Архангел Гавраил съобщил на Дева Мария: „Радвай се благодатна, Господ е с тебе! Радвай се, Невесто неневестна“.
Българите наричат празника още "Благовец" или "половин Великден". Народното поверие гласи, че на Благовец долитат кукувиците и лястовиците, за да донесат благата вест, че зимата си е отишла и лятото е дошло. Въз основа на народната етимология на названието на празника (Благовец - благо, сладко) се смята, че всяка рана зараства на този ден много бързо. Затова именно на Благовец се пробиват ушите на момичетата за обеци. Животновъдите дамгосват стадата си и правят резки на ушите на животните, за да могат да ги разпознават.
Благовец е празник на границата на митичното, мистичното и религиозното. Отбелязва се винаги на 25 март. От този ден започва нова ера в живота на човечеството – с нови ценности и богат духовен живот.
Това е благата вест за цялото човечество и празник на всички майки. Благовец носи в себе си много предхристиянски пластове, вплел в своите обреди и заклинания фолклор, мистика и религия. Благовец е новото добро начало, ЗАЧЕВАНЕТО.
На този ден цялата земя празнува – и природата, и хората. Благата вест пълни душите на всички с надежда за спасението на човечеството и праведен живот. ДОБРИТЕ ДУМИ, изречени на този ден, имат магическо въздействие – те сближават хората. Това е най-красивото послание на празника. За това хората в региона на Брежани се поздравяват с празника и си пожелават хубав ден, за да бъде благодатна годината.
Но окончателното пролетно пробуждане на природата, с идването на птиците, се събуждат и излизат змиите и гущерите, самодивите и змейовете, самовилите, които хората от региона на Брежани свързват с пролетните вихрушки - реални и мистични създания, някои добри, други страшни и лукави. За да се справят с тази пролетна вакханалия, хората са изработили правила и ритуали, и вярвали, че спазването им ще им помогне да подредят нещата и да предотвратят пакостите, които лошите създания могат да им причинят - това са правила и ритуали, свързани с предстоящата земеделска година и благополучието у дома, както и такива, които държат на разстояние злите сили.
Заради епидемията от коронавирус в понеделник българският патриарх Неофит призова миряните да се молят от домовете си. Част от епархиите ще излъчват службите си и онлайн. Входовете на храмовете обаче остават отворени за вярващите, въпреки че редица държави вече забраниха посещенията там.