Ще бъде ли екстрадиран у нас Васил Божков? Инвестиция в ОАЕ може да спре връщането му

Васил Божков, снимка: Novini.bg
Васил Божков, снимка: Novini.bg

Ще бъде ли екстрадиран у нас Васил Божков, след като главният прокурор Иван Гешев обяви, че бизнесменът е задържан в Обединените арабски емирства. Този въпрос засега остава без категоричен отговор, макар че обвинител номер 1 увери, че ще направи всичко възможно да прибере българския олигарх и той да бъде изправен пред българския съд.

Заедно с Божков са задържани още две лица, едното от които се издирва с Европейска заповед за арест и е обявено за международно издирване чрез Интерпол. Обвиненията към шефа на "Нове холдинг" са, че стои начело на престъпна група, която е ощетила държавата с 559 млн. лв. Все още обаче официална информация от ОАЕ не е пристигнала у нас.

"Тече процедура по екстрадицията им. Ще се предприемат всички мерки, които законът позволява, те да бъдат доведени възможно най-скоро Но това не зависи само от нас, а и от местните власти", обясни в събота наблюдаващият прокурор Венцислав Фердинандов.

Ден по-рано и Гешев заяви, че всичко зависи от държавата, в която са заловени и припомни, че безпрецедентно Сърбия вече над 5 години не екстрадира бившият банкер Цветан Василев.

България няма споразумение с ОАЕ. 1 милион дирхама инвестиция в имот отварят вратите на Дубай за всеки чужденец. България няма споразумение за реадмисия с Обединените арабски емирства, но практиката показва, че федералната монархия често отказва екстрадиция по различни причини дори на малкото страни, с които има подписани такива споразумения, пише "24 часа". Местното законодателство негласно защитава хората, вложили средства в благоденствието на страната.

Инвестиция в собственост за поне 1 милион дирхама (275 хиляди щатски долара) дава възможност за получаване на резидентска виза, тоест разрешение за пребиваване, което може да бъде разширено и за членовете на семейството. По тази причина емирството е предпочитана дестинация за хора, разполагащи с подобни активи, които правят инвестиции в недвижими имоти от висок клас.


Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини