Камбитов: Саботират санирането на сгради в Благоевград. Някои хора са свикнали да получават, а не да печелят.
„Някои хора са свикнали само да получават, а не да печелят“. Така кметът на Благоевград Атанас Камбитов коментира ситуацията около стопираните процедури за избор на фирми, които да санират 73 жилищни блока.
Днес на нарочна среща с домоуправителите на панелните сгради той призна, че енергийното обновяване се отлага заради обжалване на процедурата, която бе обявена по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител.
Строителните фирми трябваше да се борят за 73 обособени позиции, в които са включени по 2-3 сгради. Става въпрос за инженеринг - проектиране и изпълнение на строително-монтажни работи, за реализацията на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни постройки. Финансовият ресурс е в размер 44 043 424,27 лева без ДДС.
„Фирма „Галчев инженеринг” ЕООД е внесла жалба в Комисията за защита на конкуренцията ден преди великденските празници. Мотивът – има нарушения в процедурата, тъй като няма минимално изискване към кандидатите да са вписани в Камарата на строителите. Но подобно условие не е задължително. Дружеството иска временна мярка „спиране на процедурата”. Стигне ли се до такава ситуация, то може санирането да се случи чак догодина.
„Това ще осуети намерението ни до септември всички тези блокове да са санирани”, обясни експертът в общината Антония Методиева на нарочна среща в четвъртък с домоуправителите на въпросните сгради.
Кметът Атанас Камбитов заяви, че се надява КЗК да прецени кой обществен интерес е по-висок – този на жалващата се фирма или на близо 20 000 души, които живеят в тези блокове.
„Положихме толкова много усилия заедно да имат нов облик над 90% от панелните жилищни постройки. Осигурено е финансирането на всички сгради с изключение на една. Защо не се обжалва някоя от процедурите досега? Всеки има право да обжалва. Но някои са свикнали да им се дава, а не да печелят обществени поръчки. Те пречат на града, а не на кмета. Истината е, че с 50 лева за жалба в КЗК може да спреш процедура за 100 милиона лева”, каза градоначалникът. По този начин се прави опит да се обезсмислят усилията на цял един град. Според него това се е превърнало в бизнес- има фирми, които само обжалват и рекетират.
Камбитов увери, че санирането ще се случи, но общината има нужда от подкрепата на живеещите в засегнатите от обжалването блокове.
Той призова хората от въпросните панелни блокове да подпишат протестни декларации, които да изпратят до Комисията за защита от конкуренцията.
„Срещу тази жалба сме, защото ще останем поне още година със старите дограми, без изолация на блоковете. Това ще доведе до по-високи сметки за ток, до повече разходи през зимата. Вярваме, че тази фирма гони собствения си интерес, а не обществения. С декларациите ще възразим срещу подадената жалба, която пречи на нас, жителите на града. Дано КЗК не спре процедурата”, споделиха присъстващите на срещата граждани. Ако КЗК откаже спиране на процедурата, то фирмата може да обжалва пред Върховен административен съд, което пак ще отложи санирането.
Сред фирмите, които обжалват процедурата за санирането, са "Галчев инженеринг" ЕООД, "Престиж - Н.С." ЕООД и "Балканстрой Разлог" АД.