Докога Костинброд ще е решение за благоевградския боклук?

Докога Костинброд ще е решение за благоевградския боклук?

Задава ли се криза с боклука на Благоевград? Този въпрос все повече тревожи жителите на областния център. Доказателство за това е, че темата бе разисквана и на днешната сесия на общинския съвет в града.

На нея стана ясно, че при новоизградено и модерно депо за битови отпадъци община Благоевград вероятно още дълго ще продължи да депонира отпадъците в Костинброд. За тази дейност вече са заделени от хазната 1,2 милиона лева.

Колко време ще ползваме чуждото депо? Няма точен отговор. По всяко време местният парламент в Костинброд може да покаже „червен картон” и да откаже да приема благоевградските боклуци. Съседните общини с нови депа като Сандански и Разлог отдавна декларираха, че нямат възможност да приемат отпадъците на областния център на Пиринско.  

Какво ще правим тогава? И тук няма отговор. До тази заплетена ситуация се стигна след решение на кмета Румен Томов да не подпише договор с фирмата, избрана по времето на предшественика му Атанас Камбитов, която да оперира в самото депо. Градоначалникът смята, че с тази дейност може да се справи общинската фирма „Биострой”, при това за по-малко пари. Но пък ще са необходими 1 милион лева за закупуване на необходимата техника, отделно ще се увеличат разходите за осигуряване на експерти и друга работна ръка. Общинското дружество ще трябва да има компактор, булдозери, багери, самосвали и други специализирани машини.  

И в момента виси въпросът, ако спечелилият обществената поръка при предишния кмет оператор реши да обжалва в съда. Делото може са проточи месеци наред. А това няма да позволи да ползваме модерното депо в Бучино и ще трябва да депонираме отново в Костинброд. Грубите сметки сочат, че на месец община Благоевград плаща около 300 000 лева за депониране на своите отпадъци в депото в Костинброд. През времето, в което трае съдебната сага, нашето депо не може да се ползва. Ако това време е 1 година, това ще струва 3 милиона лева. Ако фирмата-оператор спечели делото, то е сигурно, че община Благоевград ще плаща и неустойка. Дали всички тези разходи няма да излязат прекалено скъпо на благоевградчани? И да ни излезе по-скъпо, въпреки че идеята на кмета Румен Томов е да спести средства, като общинската фирма „Биострой” оперира в депото.

Идеята общинската фирма да оперира в новото депо има своите поддръжници и своята логика. Но има и неизяснени въпроси. Ако някоя от безбройните екоорганизации открие дори малка нередност при експлоатация на сметището, те са безкомпромисни и ведната ще сезират Европейската комисия. Всички знаем, че санкциите за подобни нарушения са огромни. Глобите, ако бъдат наложени, се заплащат не от собственика на депото, а от оператора. Но в нашия случай това е общинската фирма „Биострой”, което означава, че санкциите ще плащаме всички ние. Въпросите се трупат, а благоевградчани с основание очакват точни и ясни отговори от общинската управа.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини