С 3,5 млн. лв. ще развиват пещерен туризъм в Родопите

Снимка: МРРБ
Снимка: МРРБ

С над 3,5 млн. лв. ще развиват пещерния туризъм в Родопите и ще изучават колониите от прилепи по поречието на река Места, съобщи пресцентърът на Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Парите са осигурени от Програма за трансгранично сътрудничество Гърция-България 2014-2020 г., като три са проектите, които ще бъдат финансирани по програмата. 

Първият е за развитие на минния туризъм в общините Мадан и гръцката Пилеа-Хортиатис. Той е на стойност над 1,4 млн. лв. С част от средствата ще се подобри достъпът до пещера "Шаренка" край българския град. Една от атракциите в нея са восъчните фигури в естествен ръст на древни траки-миньори. През Бронзовата епоха те са добивали полезни изкопаеми в пещерата и са ги преработвали на място чрез специална пещ. С друга част от финансирането изоставен рудник ще бъде пригоден за туристически посещения, посочват от МРРБ.От там уточняват, че е планирано в мината да има две изложбени помещения, в които да бъде подредена музейна експозиция. Ще бъде възстановена старата железопътната линия и по нея ще се движи минен влак.

По проекта ще бъде обновен и преоборудван единственият по рода си Музей на минното дело в Мадан и уникалната Кристална зала - Родопски кристал, която показва богатството и красотата на подземния свят с колекция от 581 минерала. Предвижда се още към музея да заработи информационен център, да се обнови пространството пред сградата. Основната идея на проекта е мините и кариерите в трансграничния българо-гръцки регион да се превърнат в атрактивни и функциониращи места за посещение.

С проект за малко над 1 млн. лв. ще бъде изготвена карта с местообитанията на прилепи по поречието на река Места и пещерите около Момчилград и Комотини в трансграничния регион между България и Гърция. Акцията е част от проекта "Устойчиво опазване на прилепите в трансграничния регион"/BatsConserve", съобщават от МРРБ.

Партньори по проекта са Югозападен Университет "Неофит Рилски" и Солунският университет. Целта е чрез съвместни дейности да се постигне по-добро опазване на прилепите и да се подобри състоянието на популациите им в рамките на трансграничния регион. По проекта ще се извършат проучвания, оценки и предприемане на съвместни мерки за опазване на значителни местообитания на прилепите не само в зоните на Натура 2000, но и в заобикалящите територии. Ще бъде създадена и база данни за състава на видовете и състоянието им в района на проекта, оценки на видовото разнообразие, активността и местообитанията на прилепите и потенциалните заплахи за вида, уточняват от регионалното министерство.

По Програмата за трансгранично сътрудничество Гърция-България се реализира и проектът "Интегриран подход за развитие на културни и природни обекти в Чепеларе, България и Просочани, Гърция". От българска страна с над 1,1 млн. лв. е обновен Музеят на родопския карст в Чепеларе, който е единственият музей на пещерите в Югоизточна Европа. Реконструирани са всички помещения на сградата, като е запазено функционалното им предназначение. Обособено е помещение за сувенири. Пространството в централната зона на сградата е преустроено в мултимедийна зала. Изцяло обновено е и оборудването в музея - експонатите са разположени и аранжирани върху съвременни стъклени шкафове, изложбени маси, полици и витрини, се посочва още в съобщението.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини