С научна конференция и изложба отбелязаха 125 г. Неврокопска епархия

Снимка: Българска патриаршия
Снимка: Българска патриаршия

В храм "Успение Богородично" в град Гоце Делчев бе отслужена Заупокойна св. литургия за блаженопочившия Неврокопски митрополит Натанаил. Заупокойното богослужение бе предстоявано от Негово Високопреосвещенство Неврокопския митрополит Серафим, който бе в съслужение с Техни Високопреосвещенства - митрополита на Лангада Йоан от Вселенската патриаршия, Великотърновския митрополит Григорий, Врачанския митрополит Григорий, Видинския митрополит Даниил и Негово Преосвещенство Адрианополския епископ Евлогий, игумен на Рилската св. обител, архим. Василий, протосингел на Софийска св. митрополия, архим. Епифаний, протосингел на Неврокопска св. митрополия, свещеници и дякони от епархията.

Песнопенията бяха изпълнени антифонно от смесения хор на Неврокопска митрополия и ученици от музикалното училище в гр. Серес, Гърция, а църквата бе изпълнена с православни християни и духовни чеда на приснопаметния Неврокопски митрополит.

"В този ден макар и споменът да изпълва сърцата ни с известна скръб за това, че дядо Натанаил не е сред нас, в същото време Господ изпълва сърцата ни с радост и утеха за това, че отново заедно се събираме тези, които го обичахме и тези, които той обичаше и с които винаги търсеше начин да общува и да поддържа и приятелство, и духовна близост и връзка, защото беше убеден, че животът в Църквата е общуване в Христос, отчуждението е пречка за това да бъдем истински Христови ученици", каза в словото си Неврокопският митрополит Серафим.

Той благодари и на двата хора за песнопенията по време на Божествената литургия, както и на всички, които са отделили време, мисли и молитви за душата на Неврокопския митрополит Натанаил при отбелязваето на шестата годишнина от блажената му кончина.

"Митрополит Натанаил за нашата Църква е един емблематичен образ, който изразява служението на единството, свидетелството на Любовта и служението на смиреномъдрието", каза митрополитът на Лангада Йоан.

В престолния град на Неврокопска митрополия се състоя и научна конференция по повод 125-та годишнина на епархията. Научното събитие бе проведено в сградата на Неврокопска св. митрополия и в него бяха отбелязани основните моменти от историята на епархията и от живота и делата на Неврокопските митрополити. 

Със слово се обърна и кметът на община Гоце Делчев Владимир Москов. Той изтъкна, че общината ще работи и в бъдеще с Неврокопска св. митрополия, като изтъкна, че съвместната работа е полезна за всички.

Митрополит Серафим започна конференцията с обзор на историята на Неврокопска епархия. Той говори за Неврокопска епархия от времето на първата апостолска проповед до средновековието и възрожденската епоха. Подробно разказа за това как исторически се оформя епархията, както и периода на петимата Неврокопски митрополити от най-ново време.

Гл. ас. Д-р Георги Величков от Югозападния университет говори върху темата: „Гръцки средновековни извори за Неврокопска епархия”. Той изтъкна любопитните факти около самото оформяне на епархията още в първите години след проповедта на апостол Павел на европейския континент.

За „Неврокопска епархия в края на XIX и първата половина на XX век (при митрополитите Иларион, Макарий и Борис)” говори докторант Десислава Георгиева, която очерта живота и делата на тримата митрополити преди комунистическия атеистичен режим. Тя характеризира светителстването на митрополит Макарий Неврокопски като служение на милосърдието и подпомагането на хората, особено през тежките години в страната по онова време.

За Неврокопския митрополит Борис докторант Десислава Георгиева каза, че той е един от най-изявените духовници на Неврокопска епархия и на Българската църква като цяло. По думите й най-големите си лични и духовни успехи Неврокопският митрополит Борис постига по време на своето служение в епархията. "Благодарение на митрополит Борис Неврокопска епархия се нарежда сред челните места в страната по организирането на християнски братства. Той подпомага и изграждането на храмове в цялата епархия", каза още тя.

На конференцията една от темите бе и за строителството на храмове в Неврокопска епархия. Докладът бе на д-р Жана Пенчева - Маркова. За "Духовници от Неврокопска епархия с принос към Църквата и Родината" говори Николай Даутов. Той обърна особено внимание на брата на св. Паисий Хилендарски, чийто живот е слабо познат у нас.

В края на научната сесия бе представена новата книга на Неврокопска епархия - "Моят път в живота - пътят към Голгота", в която са включени доклади от миналогодишната конференция по повод 130 години от рождението и 70 години от мъченическата и изповедническа смърт на Неврокопския митрополит Борис.

По повод 125 години от създаването на Неврокопска епархията бе открита и фотодокументална изложба, която представи в снимки останки от храмове и базилики от Античността и Средновековието, новостроящите се храмове и манастирите на територията на епархията.

Отбелязването на годишнината съвпадна с още едно хубаво събитие - тези дни бе открита западната стена и югозападния ъгъл от обновената фасада на Неврокопска митрополия в Гоце Делчев. С невероятната си орнаментика и архитектура местните жители определиха църковния дом като най-красивата сграда в Неврокопско.

Мащабният ремонт на митрополията ще продължи. През пролетта ще бъде обновена южната стена на сградата, а догодина тя ще бъде завършена в цялост. 

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини