С научна конференция и изложба отбелязаха 125 г. Неврокопска епархия

В храм "Успение Богородично" в град Гоце Делчев бе отслужена Заупокойна св. литургия за блаженопочившия Неврокопски митрополит Натанаил. Заупокойното богослужение бе предстоявано от Негово Високопреосвещенство Неврокопския митрополит Серафим, който бе в съслужение с Техни Високопреосвещенства - митрополита на Лангада Йоан от Вселенската патриаршия, Великотърновския митрополит Григорий, Врачанския митрополит Григорий, Видинския митрополит Даниил и Негово Преосвещенство Адрианополския епископ Евлогий, игумен на Рилската св. обител, архим. Василий, протосингел на Софийска св. митрополия, архим. Епифаний, протосингел на Неврокопска св. митрополия, свещеници и дякони от епархията.
Песнопенията бяха изпълнени антифонно от смесения хор на Неврокопска митрополия и ученици от музикалното училище в гр. Серес, Гърция, а църквата бе изпълнена с православни християни и духовни чеда на приснопаметния Неврокопски митрополит.
"В този ден макар и споменът да изпълва сърцата ни с известна скръб за това, че дядо Натанаил не е сред нас, в същото време Господ изпълва сърцата ни с радост и утеха за това, че отново заедно се събираме тези, които го обичахме и тези, които той обичаше и с които винаги търсеше начин да общува и да поддържа и приятелство, и духовна близост и връзка, защото беше убеден, че животът в Църквата е общуване в Христос, отчуждението е пречка за това да бъдем истински Христови ученици", каза в словото си Неврокопският митрополит Серафим.
Той благодари и на двата хора за песнопенията по време на Божествената литургия, както и на всички, които са отделили време, мисли и молитви за душата на Неврокопския митрополит Натанаил при отбелязваето на шестата годишнина от блажената му кончина.
"Митрополит Натанаил за нашата Църква е един емблематичен образ, който изразява служението на единството, свидетелството на Любовта и служението на смиреномъдрието", каза митрополитът на Лангада Йоан.
В престолния град на Неврокопска митрополия се състоя и научна конференция по повод 125-та годишнина на епархията. Научното събитие бе проведено в сградата на Неврокопска св. митрополия и в него бяха отбелязани основните моменти от историята на епархията и от живота и делата на Неврокопските митрополити.
Със слово се обърна и кметът на община Гоце Делчев Владимир Москов. Той изтъкна, че общината ще работи и в бъдеще с Неврокопска св. митрополия, като изтъкна, че съвместната работа е полезна за всички.
Митрополит Серафим започна конференцията с обзор на историята на Неврокопска епархия. Той говори за Неврокопска епархия от времето на първата апостолска проповед до средновековието и възрожденската епоха. Подробно разказа за това как исторически се оформя епархията, както и периода на петимата Неврокопски митрополити от най-ново време.
Гл. ас. Д-р Георги Величков от Югозападния университет говори върху темата: „Гръцки средновековни извори за Неврокопска епархия”. Той изтъкна любопитните факти около самото оформяне на епархията още в първите години след проповедта на апостол Павел на европейския континент.
За „Неврокопска епархия в края на XIX и първата половина на XX век (при митрополитите Иларион, Макарий и Борис)” говори докторант Десислава Георгиева, която очерта живота и делата на тримата митрополити преди комунистическия атеистичен режим. Тя характеризира светителстването на митрополит Макарий Неврокопски като служение на милосърдието и подпомагането на хората, особено през тежките години в страната по онова време.
За Неврокопския митрополит Борис докторант Десислава Георгиева каза, че той е един от най-изявените духовници на Неврокопска епархия и на Българската църква като цяло. По думите й най-големите си лични и духовни успехи Неврокопският митрополит Борис постига по време на своето служение в епархията. "Благодарение на митрополит Борис Неврокопска епархия се нарежда сред челните места в страната по организирането на християнски братства. Той подпомага и изграждането на храмове в цялата епархия", каза още тя.
На конференцията една от темите бе и за строителството на храмове в Неврокопска епархия. Докладът бе на д-р Жана Пенчева - Маркова. За "Духовници от Неврокопска епархия с принос към Църквата и Родината" говори Николай Даутов. Той обърна особено внимание на брата на св. Паисий Хилендарски, чийто живот е слабо познат у нас.
В края на научната сесия бе представена новата книга на Неврокопска епархия - "Моят път в живота - пътят към Голгота", в която са включени доклади от миналогодишната конференция по повод 130 години от рождението и 70 години от мъченическата и изповедническа смърт на Неврокопския митрополит Борис.
По повод 125 години от създаването на Неврокопска епархията бе открита и фотодокументална изложба, която представи в снимки останки от храмове и базилики от Античността и Средновековието, новостроящите се храмове и манастирите на територията на епархията.
Отбелязването на годишнината съвпадна с още едно хубаво събитие - тези дни бе открита западната стена и югозападния ъгъл от обновената фасада на Неврокопска митрополия в Гоце Делчев. С невероятната си орнаментика и архитектура местните жители определиха църковния дом като най-красивата сграда в Неврокопско.
Мащабният ремонт на митрополията ще продължи. През пролетта ще бъде обновена южната стена на сградата, а догодина тя ще бъде завършена в цялост.

Конкурс събра най-красивите дами на планетата в Банско
