Тестваха мускулите на ултрамаратонец в ЮЗУ

Снимки: ЮЗУ
Снимки: ЮЗУ

Ултрамаратонецът капитан II ранг гл. ас. д-р Тодор Димитров, който успя да пробяга 5000 км за 51 дни, бе гост на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Той бе посрещнат от ректора на университета проф. д-р Борислав Юруков. Гостът се запозна с дейността на Центъра за функционални изследвания в спорта и кинезитерапията с ръководител проф. д-р Невена Пенчева. Д-р Илия Канелов тества мускулните групи на коляното на ултрамаратонеца с изокинетичен динамометър и екипа обсъди получените интересни данни, свързани с адаптация при такива натоварвания. Димитров разгледа и други апаратурни системи в центъра.

Срещата му със студенти, преподаватели и гости стартира с кратка визитка на ултрамаратонеца, която бе представена от проф. д.н. ген. майор Валери Лазаров – ръководител на катедра „Национална сигурност и публична администрация“ към ЮЗУ „Неофит Рилски“. Проф. Лазаров отбеляза, че д-р Тодор Димитров е 44-тият човек в света, успял да завърши най-дългото състезание „Шри Чинмой Себенадминаване 3100 мили“.

Пред препълнена зала д-р Димитров разказа за хобито си – бягането, за трудностите и предизвикателствата, през които е преминал, за да успее да завърши най-дългото сертифицирано многодневно бягане в света, което се провежда в рамките на 52 дни в Ню Йорк от 1997 г. насам.

„Беше изключително трудно като състезание. Участвал съм в различни мисии, военни операции и международни учения, но това беше едно от най-тежките ми предизвикателства “, сподели д-р Димитров. Той отбеляза, че в рамките на маратона е бягал по 18 часа на ден, за сън е отделял едва 4 часа, износил е повече от 15 чифта маратонки. Освен километрите, предизвикателство за участниците в маратона се оказва и жегата. В периода, в който се провежда състезанието, температурата в Ню Йорк достига 40 градуса. Въпреки трудностите, с които се сблъсква, д-р Димитров успява да завърши най-дългия ултрамаратон в света.

„Това е Евереста на ултрамаратоните и за мен беше предизвикателство да го постигна. Когато физиката те предава, сърцето те води напред и ако го слушаш, то е верният компас, който ще те изведе в такива моменти“, сподели д-р Димитров. Той подчерта, че спортът е магия, която мотивира човек да постига успехи и никога да не се предава.

Разказът на д-р Тодор Димитров предизвика изключителен интерес сред студентите и преподавателите от Югозападния университет „Неофит Рилски“. Въпросите, които присъстващите зададоха към д-р Димитров бяха свързани най-вече с начина на подготовка за такъв тип състезания, каквото е „Шри Чинмой Себенадминаване 3100 мили“.

В края на срещата ректорът проф. Юруков отново изказа възхищението си към постижението на д-р Тодор Димитров. „Това е доказателство, че българите имаме изключителни възможности. За всички млади колеги това е пример, че за да постигнат високи резултати трябва сила на волята, постоянство и много труд“, каза проф. Юруков. Той отправи предложение към ултрамаратонеца да организира маратон, който да тръгва и да финишира в Югозападния университет „Неофит Рилски“. Ректорът увери, че университетът ще бъде основен организатор на събитието, което ще бъде изключително полезно за студентите от Факултета „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини