Хиляди миряни и хайдути в Тросково за освещаването на църква

Хиляди миряни се събраха в събота край новата църква „Света Петка” в симитлийското село Тросково, за да станат свидетели на освещаването й. Над 3000 души присъстваха на знаковото събитие на поляните край храма.
Неврокопският митрополит Серафим рано сутринта отслужи водосвет за освещаване на иконостасa, иконите и църковната утвар. След това води света тържествена литургия и освети църквата.
Над 4 часа хилядите миряни стояха на крака, докато владиката освещава една от най- красивите църкви в община Симитли. След това владиката освети и новоизградената чешма пред входа на божия дом. Над 20 казана с курбан и всичкия хляб благослови Серафим и поръси хората със светена вода.
Община Симитли и Сдружение „Хайдути“ върнаха миряните във времето на предците ни. Много от хората бяха дошли с народни носии, какъвто бе призивът на организаторите на събитието. Пъстротата на старите одежди украси поляните край храма. .
Хайдутите пристигнаха по стръмната пътека до църквата с гръм на пушки и извиха дълги хора на поляните. Атракция за празнуващите бяха уникалните оръжия и носии, които показаха от сдружение „Хайдути”. Да съхраняваме родовата памет, традициите, националната ни идентичност и да приобщаваме, колкото може повече млади хора“, такова бе пожеланието на организатори и участници в празничния ден в Тросково.
Строежът на храма започна преди 11 години на място на старо светилище, белязано от руини. Църквата, каквато я виждаме днес, е вдигната изцяло с доброволен труд и пари от дарения. Уникална архитектура има храмът там, който е възстановен на основите на православен храм отпреди векове. Братята Стоян и Тодор Траянови, които са инициатори за възстановяването на вековния храм, заедно с кмета Апостолов, който е основен благодетел, бяха развълнувани и щастливи, че са успели да докарат до хубав завършек богоугодното дело.
„С брат ми Тодор се дадохме обет да довършим строежа и да може хората да палят свещи и да се молят в тази църква. Събирахме пари от съборите на селото, от дарители, Дирекцията по вероизповедания на няколко пъти ни отпуска средства. Ние и наши съселяни се трудихме на доброволни начала. Стана чудна църква, хвърлихме много усилия и работа, но си струва”, разказа Стоян Траянов.
В богатата фолклорна програма участие взеха мъжки, женски и детски певчески групи от община Симитли, Танцов състав „Кръшно хоро” към Народно читалище „Св.Климент Охридски”. Гости на празника бяха самодейните колективи от читалищата в Разлог, Белица и Баня. За доброто настроение на всички гости ще се погрижиха и любимците на хората в общината от Оркестър „Идоли”.

Талант, красота и чар демонстрираха гимнастички в Благоевград
