Търсят ментета сред дърводобивните фирми в Пиринско

Снимка: ИлинденПрес, архив
Снимка: ИлинденПрес, архив

Всички обекти, регистрирани по Закона за горите, в които по документи постъпва, преработва се или се експедира дървесина, ще бъдат проверени. Това заяви директорът на Регионалната дирекция по горите в Благоевград – Георги Янкулов. Той и директорът на Югозападното държавно предприятие – Дамян Дамянов, проведоха среща в сряда с представители на бранша от Сдружение „Югозапад”, в което членуват дървопреработвателни и дърводобивни фирми.

Според преработвателите на дървесина има много обекти, които не отговарят на изискванията, но са получили удостоверения за извършване на дейност. Целта на некоректните дружества е да могат да участват на първа и втора тръжна сесия в качеството си на дървопреработватели. „На практика това са само търговци или пък хора, които печелят търгове и предоставят после спечелената дървесина на търговци. Нека се направи регистър, нека се провери кой отговаря на изискванията. Сега на места има поставени машини за дървопреработване, но в района въобще няма ток, правят се имитации на цехове за преработка на дървесина. Това трябва да спре”, призоваха представителите на сдружението. Георги Янкулов ги увери, че ще бъде направена инвентаризация на всички такива обекти на територията на РДГ.

Представителите на бранша поискаха промяна на нормативната уредба, която касае монтирането на видеокамери в техните обекти. Проблемът е, че те не могат да осигурят персонал, който да е квалифициран и да следи как работи техниката и качеството на избораженията, които прави. „Няма как 24 часа някой само това да прави. За нас са излишни разходи. Искаме или Регионалната дирекция по горите, или фирмите, които ни доставят тази техника, да носят отговорност за нейната поддръжка. А не ние да сме потърпешви за проблемите с видеокамерите”, споделиха дървопреработвателите.

Те дадоха и конкретни примери – при спиране на тока няма как камерите да снимат, но после им се търси отговорност. С течение на времето пък пада качеството на заснемането и на кадрите не може да се видт номерата на камионите. Точно за такъв пропуск на председателя на сдружението – Александър Тумбев, преди време му запечатали цеха за 20 дни. „Аз откъде да знам, че резолюцията на снимките е паднала. На колега пък сложиха катинар на цеха, задето вечерта от фаровете на камиона също не се видял добре номерът му. И да обжалваме, това не спира изпълнението на административната санкция. Това е абсурд”, категоричен бе Тумбев.

Георги Янкулов обеща да се дискутира този проблем и да се намери решение. „Не съм противник на такива крайни мерки – затваряне на цехове за една некачествена снимка от видеокамера. При това положение дървесината на склад се захабява, губят се партньори, губят се пари, хора остават без работа. Ние ще положим усилия, за да търсим решение на казуса, но и призивът ми към всички в бранша е да спазват правилата и законите”, каза Георги Янкулов.   

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини