Община Кресна почисти гроба на герой от Кресненско-Разложкото въстание

Снимка: Община Кресна
Снимка: Община Кресна

Община Кресна започна подготовката за честванията по случай 140- годишнината от Кресненско-Разложкото въстание. Местната администрация заедно с кметството на кюстендилското село Долна Гращица организира почистване и освежаване на надгробието на Началник щаба на въстанието - Димитър Попгеоргиев - Беровски.

През 1907 г. в своята къща в село Долна Гращица, Кюстендилско, след кратко боледуване си отива от този свят, на 67 години, един човек, за когото се пеят песни и се разказват легенди. Признателна Кресна не е забравила своя пръв герой и на 16 август му отдаде заслужена почит, като осигури необходимото, за да върне достойнството на гроба му. 

Димитър Попгеоргиев Беровски е най-изявената фигура в освободителните борби на българите от Македония през втората половина на XIX и началото на XX век. Изключителен родолюбец и патриот, Димитър Беровски отдава съзнателния си живот на борбата за освобождение и установяването на справедлива власт в Княжеството (б.а Княжество България). За своята безразсъдна смелост и за отстояването докрай на своите безукорни морални позиции търпи не веднъж жестоки удари от свои, но остава верен на каузата на справедливостта и истината. 

Димитър е роден през 1840 г. в заможно семейство в село Берово, Вардарска Македония, но противно на очакванията на своите близки, израства с мисълта да служи на каузата на Българското освобождение. Той застава рамо до рамо със своя земляк Дядо Ильо войвода в началото на 60-те години на XIX век в Легията на Г.С.Раковски. След нейното разтуряне се връща в Берово за да учителства, но родното място вече е тясно за неговия революционен устрем и той прегръща идеите на Левски за всенародно въстание и чиста и свята република. По негово внушение тъст му, поп Стоян от село Разловци, разпродава всичко, което притежава, за да закупят барут и оръжие за избухналото на 20 май 1876 г. Разложско въстание.  

Въстанието е зверски потушено от 12 000 хилядна редовна турска войска, но Войводата няма намерение да слага оръжие. Напротив, заедно с Дядо Ильо извършва безмерни подвизи и остава в сърцата на хиляди българи, освободени от тиранията в Осоговско и Кършияка, а по-късно взима и дейно участие в Руско-Турската освободителна война (1877 г. - 1878 г.). 

Оскърбителният за безбройните жертви на борбата за национално освобождение Берлински конгрес оставя неговата родна Македония вън от пределите на свободното Отечество, пак под ботуша на турския тиранин, а той отново застава в центъра на борбата. На 5 октомври 1878 година, заедно със Стоян Карастоилов (Стоян войвода) става автор на плана за превземането на турския гарнизон на Кресненските ханове и така избухва Кресненско-Разложкото въстание. 

Тази година се навършват 140 години от Кресненско-Разложкото въстание и община Кресна започна подготовка на събитията, с които ще възкреси паметта на потомците за стотиците герои, дали живота си за Отечеството. Най-отпред в редицата на славата е името и делото на баш войводата - Димитър Попгеоргиев Беровски. 

Кулминацията на събитията по повод Кресненската епопея ще бъдат през октомври.

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини