Виртуозът на пианото Симеон Гошев покорява световните сцени, музиката му прави живота по-красив

Виртуозът на пианото Симеон Гошев покорява световните сцени, музиката му прави живота по-красив
Симеон Гошев, фото: Андрей Грилч и личен архив

За него свиренето на пиано е като изповед. Изповед, с която води зрителите във вълшебния свят на музиката. Защото винаги свири със сърце и душа. И никога не забравя думите на великия немски композитор Лудвиг ван Бетховен: „Да изсвириш грешна нота е незначително. Да свириш без страст е непростимо”!

Точно тази страст към класическата музика ще видят жители и гости на Благоевград утре, 11 март, когато в 19,00 часа ще започне оперно–симфоничният концерт „Вечер с Волфганг Амадеус Моцарт”. Гост-солист ще бъде роденият в областния център на Пиринско, но вече известен в много градове на Европа виртуозен пианист Симеон Гошев. Известният музикант ще изпълни концерт за пиано и оркестър № 25 C dur KV 503, съпроводен от оркестъра на Камерна опера. 

За 31-годишния талантлив благоевградчанин музиката е и истината, и пътят му. Той впечатлява зрителите на концерти, журито – на конкурси, преподаватели, колеги и близки с дарбата си да свири на пиано. Той отдавна е убеден, че това е неговият път. Не се отклонява от него, а го следва с много воля, отдаденост и страст. Затова и успехите идват един след друг. Лауреат е на множество национални и международни конкурси по пиано. Носител е на голямата награда на конкурса „Бьозендорфер“/„Бьозендорфер“ е една от най-известните в света марки пиана, базирана в Австрия/ във Виена през 2019 г. След спечелването на конкурса става „Артист на „Бьозендорфер“, получавайки привилегията да представя пред публика най-новите постижения на производителя на първокласните пиана и да изнася концерти по целия свят.

Втора награда печели на международния конкурс „Панчо Владигеров“ в Шумен през същата година, има две награди от конкурса „Леош Яначек“ в Бърно, Чехия, както и още много отличия от най-престижните музикални надпревари. През периода 2018-2022 г. изнася концерти в Австрия, Италия, Полша и България, както рецитали, така и като солист на оркестър. Има в репертоара си множество концерти за пиано и оркестър на световноизвестни композитори - В. А. Моцарт, Л. В. Бетовен, Й. Брамс, С. Рахманинов, П. И. Чайковски, Бела Барток. През миналата година защитава успешно докторска степен в НМА „Проф. Панчо Владигеров“-София. От началото на академичната 2021-2022 г. е преподавател по пиано в Университета за музика и сценични изкуства на Виена.

През 2021 участва,  съвместно с изтъкнати български пианисти, в популяризиране на клавирното наследство и издаване на CD, а през 2022 г. излезе и първият самостоятелен диск на Симеон Гошев с изпълнения на съвременна българска клавирна музика „Българско клавирно наследство – 2“, в който изпълнява творби на съвременни български композитори.  

Симеон Гошев (1)

„За мен музиката не е просто даденост, тя е възможност за развитие не само на музикалния талант, но и на личността. Тя е идея, емоция, чувство”, споделя с плам младият музикант, който е завършил образованието си в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. Признава, че да те оценят в тази музикална столица никак не е лесно, а още по-трудно е да успееш и да продължиш напред. Но не и за пианиста от Благоевград, който завършва в престижното учебно заведение „Пиано” с пълно отличие. Представя се страхотно и на своя дипломен концерт на 22 юни 2016 година. Преди да стигне до Виена, завършва Националното музикално училище в София. Отново с пълно отличие. Взема петте години обучение за четири. Но няма нищо случайно в таланта и в успеха на младия мъж. Баща му Йордан Гошев е професор, композитор и пианист, преподавател по “Хармония с аранжиране”, “Пиано” и “Инструментознание” в Югозападния университет “Неофит Рилски” в Благоевград. Но и той, и съпругата му Катя Симеонова, която е архитект, оставили избора на своя син. „Симеон винаги е бил много отговорен и зрял. Започна с пианото едва на 4. Беше в седми клас, когато взе съвсем осъзнато решение да продължи  по трънливия път на музиканта. Той е много амбициозен и явно има дар от Господ. В десети клас се яви на Международен конкурс в Кипър и спечели първа награда. Стана първи и на конкурса „Млади виртуози” през 2007 г.”, спомня си майката. Лауреат става на още няколко конкурса в България.

Най-важното е, че Симеон обича безкрайно музиката и е много талантлив. Защото има много пианисти с добра техника, без грешка въпроизвеждат музиката, но не влагат собствено виждане, а той се опитва да е креативен и мислещ музикант.

Симеон Гошев (3)

Като ученик Симеон участва в концерт във Виена, преподавателите го харесват и искат да продължи образованието си там. През 2008 година го приемат да следва в австрийската столица при професор Щефан Владар, известен австрийски пианист. „Разликата между България и Австрия по отношение на музикалното образование е голяма. Австрийците са много взискателни. Затова имат и успехи. Имаше колеги, които бяха много талантливи, но не всички бяха дисциплинирани. Лошото поведение не се толерира, имаше и изключени. Много добри бяха преподавателите по теория на изпълнителското изкуство, много добра подготовка ни дадоха, можехме и да импровизираме. Но са строги при оценките, не правят никакви компромиси”, признава българският пианист, който завършил бакалавърска степен, а по-късно и магистърска степен, но при друг преподавател – професор Лилия Зилберщайн от Русия. Учил е при Алън Вайс, професор от САЩ. Минал и през класа на Олег Майсенберг – руски пианист, емигрирал в Австрия. Той успял да го разчупи, да му даде увереност и кураж

„На концерти се чувствам в свои води - особено при добра атмосфера и акустика и при публика, която слуша с внимание и интерес. Това задължава да направиш най-доброто, да дадеш всичко от себе си, за да зарадваш тези хора, които са в залата. В Австрия музиката е издигната на пиедестал и това не е преувеличение, а самата истина. Във Виена да си музикант е особен престиж, музика се учи в училищата наравно с останалите предмети – математика, литература, история, химия, биология. Никой не подценява това изкуство, което прави живота ни по-красив и смислен”, разкрива Симеон Гошев.

80 000-90 000 деца само в австрийската столица се занимават с изучаването на някакви музикални инструменти. Повечето го правят, за да имат музикална култура, да усетят тръпката от досега с инструмента, а не да станат прочути музиканти и това да е попрището им в живота. Музиката и музикантите се уважават от обществото, затова Симеон е повече от добре във Виена. В България няма такова отношение към изкуството, понякога дори липсват добри инструменти. А в Австрия – база, преподаватели, програма, всичко е уредено, остава само да се развиваш, не мислиш за нищо друго, нямаш никакви проблеми.

Симеон Гошев (2)

Но Симеон никога не забравя, че е българин, обича Родината си. Но знае, че трябва да се развива, да усъвършенства уменията си на пианото. Признава, че близките му липсват много. Прибира се у дома, когато няма ангажименти. Работи и с деца, обучава ги да свирят – иска да го правят не само с разбиране и талант, но и с радост, да се наслаждават на музиката, да го правят със сърце и душа.

Амбицията му да бъде концертиращ музикант и да завладее световната музикална сцена вече се осъществява. Защото Симеон Гошев има не само таланта и волята да успее, но и не спира да се труди и развива в името на успеха. Той ще продължи своята музикална изповед за наслада на любителите на класическата музика. И ще го прави винаги със страст, с която ще омайва публиката!

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини