Малкият планински град Симитли може да се окаже първото място в България, където отпадъци от пластмаса ще се превръщат в енергия. Писмо за намерение за изграждане на такава инсталация е било подписано през ноември между небезизвестния кмет на общината Апостол Апостолов и британската компания Hydrogen Utopia International (HUI). Самата технология е нова, като за първи път се очаква да бъде приложена в Полша до края на тази година.
Накратко, чрез нея пластмасови отпадъци се преработват и се превръщат в синтетичен газ. А от него може да се получат както електроенергия и пара, така и водород. Подобен проект би струвал около 25 млн. евро, а евентуалната инвестиция ще бъде направена от HUI.
Технологичното решение, наречено Distributed Modular Gasification (DMG), е собственост на британската компания Powerhouse Energy, която предстои да пусне първия си проект в енергийния парк Protos в Чешър. Според споразумение, подписано миналата есен, HUI получава лиценз да използва технологията в Европа, а Powerhouse Energy си запазва правата за Острова. HUI обаче е развила допълнително дизайна с помощта на инженерни партньори като Linde, Electron и SWECO. Това дава по-голяма гъвкавост на съоръженията и им позволява да произвеждат по-широк кръг продукти.