Павлин Янкулски: Продължаваме дарителската кампания за тестове срещу COVID-19 и без подкрепата на кмета

Д-р Павлин Янкулски е роден в Благоевград, завършил е Професионалната математическа гимназияя "Акад. С. Корольов" през 1985 г. и Медицинска Академия през 1993 г. 10 години е служител в ХЕИ-Благоевград. След като напуска държавната институция работи в частния сектор. Първи мандат е общински съветник, член е на Здравната комисия към местния парламент.
Д-р Янкулски и колегата му в общинския съвет - Кирил Ваклинов, продължават дарителската акция за осигуряване на бързи тестове срещу COVID-19. Кампанията се осъществява през платформата HelpKarma, която гарантира пълна прозрачност и отчетност.
Благоевград как излиза от кризата с COVID-19?
Благоевград се справи така, както и другите градове. Като цялата държава. Има някакъв процент хора с доказан имунитет. Статистиката от лабораторните изследвания от 26 обединени лаборатории в България показват, че около 4 % от населението има антитела. Мерките имаха ефект в някаква степен. Много се пише и много се говори за тази пандемия. Променят се проучванията, мненията, динамично е всичко. Никой не е съвсем сигурен в това, което казва. Излизат нови данни постоянно. Например, оказва се, че е безмислено да се поливат улиците с разредена белина, но общинското ръководство на Благоевград продължава да го прави и да харчи пари. Специалистите също така казват, че не е необходимо да се дезинфекцират толкова много затворени посещения като цяло. Да, дръжки на врати, повърхности на бюра - може, но не повече, защото това са препарати, които дразнят белия дроб, те всъщност създават подходяща среда, за да може този вирус да се загнезди там. Много са нещата - хем се справяме, хем не се справяме. Дисциплината на хората е слаба, разбирането го няма. Някои спазват мерките, но други - не. Не може да спазваш пет часа противоепидемични мерки, а три часа - да не ги спазваш. Така на практика петте часа се обезмислят.
А местната власт действаше ли в синхрон с държавата в това отношение. Получи ли държавна подкрепа?
Местната власт се съобразяваше донякъде с препоръките. За съжаление, в този Общински щаб кметът сложи хора, които не са експерти като образование. В Общинския съвет има шестима съветници с медицинско образование и нито един от тях не е в този щаб.
Как си го обяснявате?
Нямам обяснение, кметът трябва да каже. Ние предложихме да се купят със средства от Общинския бюджет бързи тестове, което не е най-прецизният метод, но все пак е нещо повече от нищо. Навсякъде в съседните общини се купиха и се направиха изследвания на хората от така наречената първа линия. Само в Благоевград общинското ръководство прецени, че това не е задължение на общината. Такъв писмен отговор получихме - че не е задължение на кмета да се грижи за гражданите. След което, аз и общинският съветник Кирил Ваклинов решихме да организираме една кампания за набиране на средства чрез електронната платформа Хелп Карма Фондация, която гарантира пълна прозрачност на получените и изразходваните средства. Събрахме някакви пари, малко, разбира се, на фона на това, от което имаме нужда като град, но все пак, въпреки това, започнахме изследвания и сме направили списък с хора, които са пожелали да се тестват. Организирали сме лабораториите и работим по въпроса. Нашата идея е – каквато и стъпка да направим напред, все е добре. Важното е, след като сме в Общинския съвет и имаме самочувствието, че знаем и можем, а и искаме да работим за хората, да направим нещо, което наистина е полезно. Да, разбира се, можем да бъдем критикувани за това така ли трябва да бъде, иначе ли трябва да бъде, достатъчно ли е или не и т.н., но важното е да се работи в правилна посока.
Има ли желаещи да се изследват?
Има, разбира се. При това много. Да не говорим, че има много хора с тревожност и депресивни състояния, вследствие на агресивната медийна атака. Това е факт - ние на един такъв човек да помогнем, ще бъдем доволни. Пак е повече от нула. На един човек да докажем, че този вирус не е толкова голяма заплаха, достатъчно е. Направили сме си справка от надеждни международни източници, от научни списания, издавани от реномирани институти, и сме се съобразили с мнението на водещи специалисти, така че ние не правим нещата на сляпо. Аз имам и необходимото образоване, работил съм в РЗИ в условията на епидемиологични взривове и смея да твърдя, че съм наясно за какво става въпрос.
Все пак, не получихте ли от някого подкрепа?
Много хора ни подкрепиха. Тази кампания се нарича "Тестове срещу COVID-19 за Благоевград”. Ние сега сме в ситуация на готовност веднага да можем, ако имаме финансов ресурс, да организираме тестовете много бързо, защото не е толкова просто - самата кампания, за да е прозрачна, тъй като изисква много документация. Наесен, ако имаме проблем, ние можем да се включим веднага и да сме полезни на хората в борбата с коронавируса. Кампанията продължава.