Андрей Новаков: Ще защитавам българските интереси докрай!

Андрей Новаков: Ще защитавам българските интереси докрай!
Андрей Новаков, снимка: Пресцентър

Андрей Новаков е български политик от партия ГЕРБ и евродепутат в групата на Европейската народна партия (ЕНП) от 2014 година. При встъпването си в длъжност е най-младият член на Европейския парламент и един от най-младите в историята на институцията. Лауреат на класацията на списание "Форбс" "30 под 30" за най-успешни млади хора в Европа, категория "Политика". Създател е на първата българска програма на ЕС A.L.E.C.O. Избран е за главен преговарящ по основния регламент за Европейските структурни и инвестиционни фондове след 2020 г. Разговаряме с него за актуалните теми, по които работи. 

На какъв етап са двете теми, с които сте ангажиран от доста време – финансирането на българските общини и пакетът „Мобилност”?

Това наистина са двете основни неща, които ме занимават през последните две години. Първото е бъдещето на европейското финансиране за българските общини, следващата седмица предстои гласуване на доклада ми, който внасям в пленарна зала. После се надявам да започнат преговорите. Целта е да осигурим достатъчно финансиране, включително увеличение на финансирането на България след 2020 година. Като говорим за европейско финансиране, да видим какво се случи в Благоевград, където съм в момента, благодарение на европейските средства. Аз си спомням как изглеждаше градът през 2007 г. Няма как да не се отчете на кмета Камбитов това, което е постигнал. И  площадът, и обликът на целия град се промени. Това не може да бъде отречено. Трябва да му се признае, че начинът, по който управлява общината, дава резултати. Градът е преобразен.

Втората ми битка е по пакета „Мобилност”. Тя ще продължи до края на този мандат. Надявам се този парламент да не вземе решение по темата, тъй като е изключително разединен, три пъти беше отхвърлян този пакет „Мобилност”.  За съжаление това е пример, в който може да се говори за дискриминационно, за протекционистко законодателство. Не й отива на Европа подобен подход. Няма как да ме убедите, че в един свободен пазар можеш да заставиш най-големите си конкуренти през четири седмици да напускат пазара, да изпращат камионите си обратно в страната-членка, като знаеш, че това ще ги обрече на фалит. Един свободен човек в свободното си време да го задължиш да почива някъде, а не да го прави по собствен избор. Под красивата маска на търсенето на социално равенство се опитват да прокарат интересите си. Казват – нека да са еднакви заплатите на българските шофьори с тези на техните колеги в чужбина. Аз казвам – да, нека стане така, но искам на следващия ден българските служители във френски банки да получават заплати като колегите си във Франция, същото да е и за служителите в немски магазини – да получават заплатите на немските си колеги. Но за това не са се загрижили много. Така че пакет „Мобилност” ще остане мой приоритет. Най-вече заради защитата на интересите на българските шофьори и на българските предприемачи, защото в последните две години тяхната битка се превърна в моя и те се превърнаха в мои съратници. Ще направя всичко възможно този парламент да не се произнася, защото считам, че решението ще бъде в негативен оттенък. Ако пък се произнесе, то да внесем такива допълнения и изменения, за да е в полза и на българските шофьори.               

Напредва ли и инициираната от Вас европейска програма „O.R.E.L.”, която се бори с превъртането на километража на колите втора употреба?

Добрата новина е, че вече започна изпълнението, има държави – членки на ЕС, които са заявили интерес към тази платформа. И то такива, които са от големите износители на коли втора употреба към България. Давам пример - ако си купиш кола от Германия, ще можеш да провериш в последните три години на колко километра е била тя. Ако някой превърти километража в България, ти ще го хванеш. Или ще свалиш цената, или няма да я купиш. Там се движим в правилна посока. Имаме осигурено финансиране от Европейската комисия - 300 000 евро. Мисля, че до края на тази година, най-късно в началото на следващата година ще функционира реално тази единна платформа.

Има ли интерес и към друга Ваша инициатива – интернет платформата „Selovoditel”? 

Програмата за обезлюдяване на селските райони, която стартирахме тук, в Благоевград – „Selovoditel”, се развива добре. Вече над 100 села имат профили в интернет платформата, повече от 12 000 пъти е посетена само за последните два месеца. Интересът към нея расте, което доказва, че начинанието ни е успешно.  

Какъв е урокът за ЕС от Брекзит?

Оттук насетне, който и да надигне глас в ЕС за това, че трябва да напусне неговата държава, че Брекзит е решението, трябва само да посочим това, което се случва сега с Великобритания. Паундът е с исторически ниски нива, бизнесът се тревожи за това, че не може да изнася свободно в ЕС след Брекзит, студентите се тревожат, че може да не им се запазят правата. Много англичани заявиха желание да получат европейско граждансство за всеки случай. Така че аз считам, че това е много лош пример как популизмът и фалшивите новини могат да ни докарат голми бели. Аз считам, че Брекзит не е обратим процес. Смятам, че Великобритания ще напусне ЕС, но това трябва да служи като лош пример за всички останали.       

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини