Ангел Джамбазки: От 25 години държавността у нас е в криза

Ангел Джамбазки: От 25 години държавността у нас е в криза
Ангел Джамбазки, снимка: ИлинденПрес

Ангел Джамбазки е роден на 21 март 1979 година в София. Завършил е Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". От 1997 година е член на ПП ВМРО-Българско национално движение. В момента е заместник-председател на ВМРО. Той е депутат в Европейския парламент от коалиция "ВМРО, „България без цензура”, БЗНС, „Гергьовден“.През 2015 година Джамбазки е класиран на първо място сред българските евродепутати по рейтинг. Класацията е сформирана на база активността на депутатите в дейността на Европейския парламент, включително речи, въпроси, мнения, доклади, декларации, присъствие на заседанията, гласуване и др.

 

Господин Джамбазки, новата политическа година у нас започна бурно – разделение и скандали в ДПС, ръст на битова престъпност, поръчкови убийства. Всичко това създава усещане у хората за произвол и лиса на всякаква държавност. Какъв е вашият прочит на тези събития?

 

Държавността е в България е в криза от 25 години. През тези 25 години държавата отстъпи от своите основни задължения, а именно образование, здравеопазване и най-вече сигурност. В държавата ни обикновения гражданин не се чувства сигурен, същото можем да кажем и за бизнеса. Разцеплението в ДПС беше очаквано. Преди обтягането на отношенията между Русия и Турция всичко беше гладко, защото интересите им в България се застъпваха. Длъжни сме да кажем, че именно ДПС работеше с БСП и управляваха в две правителства. С пренареждането на геополитическите сили, след кризите в Украйна и Сирия, Турция и Русия вече имат друг стратегически интерес в България и нормално се разделиха. Виждате, че напусналите ДПС хора не са хора с евро-атлантическо мислене, а хора криещи се в Турското посолство. Сред тях е Хюсеин Хафъзов, който се провъзгласяваше за „велик турчин“ и „наследник“ на  Осман Калъч, Ахмед Давутооглу, Нури Адалъ. Това са проводници на турската политика тук. От другата страна стоят бизнес интересите на Ахмед Доган и Пеевски и лоялните им съпартийци.

Стабилна ли изглежда България?  А управлението?

Не бих казал, че България е стабилна, защото сме заобиколени от нестабилни съседи, например Гърция и Турция. А също и защото в българската политика има партии, които не защитават интереси на избирателите, а им се диктува от различни посолства.

След скандалите в ДПС, мнозина прогнозираха създаването на протурска партия у нас. Има ли почва у нас за подобна формация? Ако Лютви Местан е работил против националните интереси, защо компетентните институции мълчат по този въпрос?

Нова протурска партия няма да бъде прецедент. Вече има друга, на друг отцепник от ДПС и това е партията на Корман Исмаилов. Причината Лютви Местан да не е разследван от компетентните институции е, че ДПС практически не е излизала от властта.

Късогледа ли се оказа европейската политика след нападенията в Кьолн и бежанската криза?  Европа има ли полезен ход или нещата вече са извън контрол?

Не бих я нарекъл късогледа, а по-скоро безумна и импотентна. След Кьолн смятам, че европейските политици са страхливи. Страх ги е да защитят собствения си народ и да изрекат на глас истинския проблем, а той е че имигрантите не се вписват в европейските общества. Те не искат да се интегрират, а по-скоро да наложат своя начин на живот.

Кога патриотизмът ще се превърне в национална политика у нас?

Да се надяваме, че ще бъде съвсем скоро. Патриотизмът и национализмът са имунната система на една държава.

 

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
  1. ivan
    Само така Джамбазки!

Напиши коментар:

Въведете кода от картинката!

Още новини