Отец Димитър: Любовта към Господ е любов към хората, само смирени се докосваме до надеждата на Възкресението!

Отец Димитър: Любовта към Господ е любов към хората, само смирени се докосваме до надеждата на Възкресението!
Отец Димитър Илчев

Отец Димитър Илчев служи в Санданска духовна околия. Един от най-преданите и отдадени божи служители в региона. Наскоро той поде благородна инициатива - старото църковно училище в санданското село Лешница, построено през далечната 1924 година, да бъде възродено в пълния му блясък. Вековното школо отново ще посреща деца, а в едно от помещенията му ще се подреди своеобразен музей за историята на населеното място. Решихме да поговорим точно с него - за Великден, за вярата, за Исус, за миряните, за живота, за мира и войната, за смирението и покаянието.

 

Отец Димитър, в очакване на Великден сме, а в Украйна се води война. Защо ние, човеците, допускаме това най-голямо зло?

Нищо не ни оправдава, че се допусна тази война. Това ни дава повод за дълбок размисъл. Още повече за нас, българите, много е близо да нас и географски, и исторически това зло. Лошото е, че такива неща не спират по света, почти непрекъснато някъде има военен конфликт, загиват невинни, това е страшно и недопустимо. А сме в навечерието на празника на празниците – Възкресението Христово. Войната е резултат от липсата на вяра във Възкресението. Повече сме обзети от материалното, а духовното остава встрани. Ставаме консуматори – и в духовен, и в материален аспект. Свикваме само да получаваме. Пренебрегва се ближният. Възкресението е точно това, което дава дълбок смисъл на човека да живее с надеждата, защото надеждата за вечен живот прави човека богоязлив. Ако има вяра във Възкресението и надежда за вечен живот, тогава човек е кротък, благ по сърце, миролюбив. Самият Христос завещава: „Моят мир ви давам”, това е мирът в душата и мирът около нас. Всичко това сякаш е пренебрегнато от съвременния човек и страдаме всичко заедно. Влизаме в лабиринт, в който си задаваме въпроса: Къде е справедливостта? Отговорът е кратък и ясен – във вярата във Възкресението Христово.

Молите ли се да спре войната, както се молите да отмине пандемията от ковид?

Църквата е уредила мъдро как да търсим прошение към Господа. Това важи за всички случаи, в които има нужда от молитва. Във всяка литургия се молим за мир и благоденствие в целия свят, за изкореняване на злото и братоненавистта. Не спираме да се молим за край на войната в Украйна.

В тези светли дни не е ли време за смирение?

Оттам трябва да започнем. Всяка наша мисъл за живота да е дълбоко подплатена със смирението. Точно то дава вътрешния мир, духовния размисъл за живота. Чрез смирението можем да постигнем всичко това, което ни е необходимо. През тази Страстна седмица са страданията на Исус Христос. И в тези дни е нужно да се смирим. Да сме смирени и да се покаем за греховете, които извършваме, за да се докоснем до надеждата на светлия празник Възкресение Христово.

Увеличава ли се съпричастността към нуждаещите се в тези празнични дни?

Моето лично наблюдение е, че хората са по-активни – има много благотворителни прояви, готовността да помогнем на ближния е по-голяма. Но моето желание е всеки ден да сме такива - да сме способни да подадем ръка на слабия, да вдигнем падналия, а не само по празници. Да изградим съзнание като истински вярващи хора на жертвоготовност всеки един ден. Ако човек е смирен, всичко, което върши, не е заради това да го видят и чуят, а заради Бога. Да не очакваме похвалност от човеците, а да знаем, че сме направили едно добро дело, което Бог ще въздаде.

Миряните по-често ли се обръщат към храма и Господ в тези трудни времена?

Има го този момент, когато сме в нужда, когато сме с материален, духовен или здравословен проблем, тогава да се обръщаме по-често към Господ. Това е нещо, върху което би трябвало да разсъждаваме. Има един пример в Евангелието - Исус Христос изцелява 10 прокажени, но само един от изцелените се връща при Исус, за да му благодари. Нека повече всички ние, християните, приличаме на този един. Да сме в храма и да благодарим. Бог по този начин ни призовава към него.

Какво означава за Вас Великден, отче?

Великден за мен е избавление от греховете! Празник на празниците! Велико нещо, защото на този ден е Възкресението Христово.

Кой е най-важният Ви съвет към всички християни?

Свети Серафим Саровски е казал: Придобийте мирен дух и хиляди около вас ще се спасят! Той също така учи, че нещастният, зъл човек разрушава всичко, обижда дори най-близките и скъпи хора, а добрият човек, излъчващ мир и радост около себе си, възстановява разрушеното, утешава страдащите, помага на нуждаещите се. Най-важно е да сме във вътрешен мир, защото връзката с бога преминава през човеците – да си помагаме, да се обичаме, да сме жертвоготовни за другите. Тогава обичаме и Бога. Не може да кажеш, че обичаш Бог, но не и хората. Това означава, че сме лицемери. Любовта към Господ е любов към хората!

Как ще поздравите хората с настъпването на празника на празниците?

Моето послание навръх светлия празник Възкресение Христово е към всички вярващи. Нека отворим разума и сърцата си широко и истински към Възкресението, защото само то ще ни спаси!

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Напиши коментар:

Въведете кода от картинката!

Още новини