Пореден опит на фирма да добива мрамор край Ново Лески

Добивът на подземни погатства в местността "Водицата" в землището на хаджидимовското село Ново Лески има опасност да окаже вредно въздействие върху природните местообитания. Затова е необходимо да се извърши Оценка за въздействието върху околната среда. Това е решението на РИОСВ-Благоевград по повод инвестиционното намерение на фирма „Пирин кам” да добива подземни богатства от района.
През лятото на миналата година местните жители се събраха на протест и това временно спря инвеститорските намерения. Сега дружеството получи категорично становище от РИОСВ-Благоевград, че трява да се изготви Оценка за въздействието върху околната среда, преди да продължи процедурата за отдаване на концесия на терена.
Местните жители и кметът на селото Георги Ванкалов са против фирмата да получи за 25 години право на концесия и да добива 20 000 кубически метра мрамори за производство на трошен камък. Управникът припомни, че „Пирин кам” ООД получи концесията през юли 2014 г. с решение на МС, но тогава преценката на РИОСВ бе, че няма нужда от ОВОС.
При изискването за ОВОС няма как такова инвестиционно наерение да мине, защото кариерата ще е само на 380 метра от някои къщи в селището, на 50 метра от насаждения с грозде и градински чай, близо до карстовия извор „Топлицата” и до сеизмична станция, коментира кметският управник. Вярваме, че след изготвянето на ОВОС ще спре цялата процедура. В противен случай сме готови на нови протести”, предупредиха жителите на Ново Лески.

Курбан край древно оброчище събра стотици миряни от Полето
