Откриха плоча с надпис от 3 век в село Полето
Навръх Деня на Европа в симитлийското село Полето откриха плоча с надпис от 3 век. Надписът е разчетен от Никола Шаранков, а запазването му е дело на Кирил Костурков –даскалът на селото. Историческият надпис е от времето, когато населеното място е било част от Римската империя. Текстът на плочата е на старогръцки и се намира в гробищния парк на село Полето. Първите думи на надписа са „На добър час“.
Благодарение на доц.д-р Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей към БАН, ас. Николай Шаранков, преподавател по старогръцки в СУ "Св. Климент Охридски" и д-р Иво Чолаков от Националния археологически музей, днес той е достояние на всички. Тези експерти идват в село Полето през юни 2016 година, за да проучат надписа на плочата. За няколко седмици надписът е разчетен от Николай Шаранков и е направен на съвременен български език. Впоследствие Кирил Костурков и Бойко Везенков се погрижили българският текст да бъде издялан на нова мраморна плоча, която днес бе открита официално.
Плочата в оригиналния и вид датира от III век, или е на 1700 години, когато село Полето е било част от римската империя, а на територията на селото са живели траки. Плочата не е надгробна, както са смятали повечето хора в селото, а се оказва жертвеник, за принасяне на животни в жертва в чест на боговете.