Проф. Марков от ЮЗУ: Да вземем пример от Гърция. Да запазим Скаптопара

Да вземем пример от Гърция, която пази всеки елемент от своята древна култура. България е третата страна по богатство на културно-историческо наследство, след Гърция и Италия. Разкритите археологически находки край Благоевград са инвестиция в бъдещето, това е невероятен ресурс в областта на културното наследство, който за поколенията след нас ще носи приходи, препитание и имидж. Не на последно място запазавнето на това културно богатство е важна част от духовността на нацията ни. Надявам се на мъдро решение. Така професор Васил Марков, преподавател по Обща история на културата и Древни култури в българските земи и Древнотракийско наследство в българската народна култура в катедра "Културология" на ЮЗУ "Неофит Рилски" коментира ситуацията около селището Скаптопара край Благоевград.
Според него археологическите находки трябва да бъдат съхранени на мястото, на което са открити, тъй като в археологията паметник и природна среда са едно цяло.
"Миналата седмица проведохме с моите студенти изнесен семинар за изследавне на старите храмове в западната част в община Благоевград. Накаря посетихме и теренните разкопки край село Покровник, да запозная младите хора с откритите находки, тъй като това е животострептящ въпрос, важен е за обществото. Направихме сериозна дискусия, там бяха и инициаторите на граждансикя протест. Поздравявам ги, радвам се, че е жива гражданската инициатива по отношение на българското историческо наследство. Ще е срамота в годината на европейското култуно наследство ние да допуснем паметник на културата от такова значение да бъде пренебрегнат и съсипан", подчерта преподавателят.
Според него магистралата може да бъде вдигната на виадукти, което ще позволи съхраняване на древното селище на същото място, на което е открито.
"Не разбирам защо пътните специалисти не вървят към този вариант, тэй като няма толкова много да се оскъпи строителството на магистралата", смята проф. Марков.

Доц. Здравко Димитров настоява находките да бъдат преместени
