Представиха книги на патриотична тематика в Благоевград

В голямата зала на Военен клуб-Благоевград се проведе лектория "Македония", организирана от Филиала на Македонски научен институт(МНИ) - Благоевград, и Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва "Борис Дрангов" – Благоевград(СОСЗР).
Пред благоевградската общественост се представиха книгите: "Полковник Борис Дрангов – живот и дела" с автор професор д.и.н. Тодор Петров, “Димитър Ризов от Битоля до Берлин (1862-1918)” от д-р Снежана Радоева и "Четническата акция на Македонския комитет 1895" с автор проф. Светлозар Елдъров.
На събитието присъстваха членове на МНИ - Благоевград, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва – Благоевград СОСЗР, Военно окръжие, представители на Регионален исторически музей - Благоевград, Държавен архив - Благоевград, читалище „Никола Йонков Вапцаров”, ЮЗУ "Неофит Рилски" - Благоевград, както и много граждани.
Книгата „Полковник Борис Дрангов – живот и дела" е посветена на 140 години от рождението на видния български военен деец полковник Дрангов (3 март 1872 – 26 май 1917 г.). Неин автор е професор д.и.н. Тодор Петров от Военна академия “Георги Стойков Раковски”, преподавател и изследовател на българската военна история, на националноосвободителното движение на македонските и тракийските българи. Изложението е наситено с факти и събития от живота и дейността на Борис Дрангов. То представя неговия образ, превъплътен като ученолюбив юнкер, любим преподавател, верен съратник и всепризнат пълководец, който с достойнство и чест отстоява идеите си, страда и воюва за свободата на Македония и обединението на Отечеството.
Книгата “Димитър Ризов от Битоля до Берлин (1862-1918)” с автор, д-р Снежана Радоева проследява цялостната дейност на известния български революционер, публицист, политик и дипломат.
"Четническата акция на Македонския комитет 1895" с автор проф. Светлозар Елдъров е посветена на три кръгли годишнини от националната история, които се изпълниха през 2015 г. – 120 години от учредяването на Македонския комитет (Върховния Македоно-Одрински комитет) в България, 120 години от Четническата акция в Македония (лятото на 1895 г.) и 120 години от смъртта на Трайко Китанчев, първият председател на комитета и главен организатор на акцията (1 август 1895 г.). Трите събития са неделими едно от друго и заедно със създаването на ВМОРО през 1893 г. поставят началото на нов етап от борбата за национално освобождение и обединение. Четническата акция е организирана от Македонския комитет с подкрепата и участието на офицери от българската армия в координация с правителството на д-р Константин Стоилов и е лично ръководена от Трайко Китанчев. Преобладаващото отрицателно отношение на историографията към това събитие, донякъде оправдано от задкулисните политически манипулации и допуснатите на места ексцесии, подминава най-същественото – Четническата акция извежда македонското движение в България на качествено ново равнище, на което освободителната борба за извоюване на политическата автономия вече няма алтернатива.

Млади огнеборци се състезаваха в Разлог
