Екатерина Бончева: Юлия Кръстева е станала сътрудник на ДС доброволно

Юлия Кръстева се е съгласила да сътрудничи на Държавна сигурност доброволно. Досието й е интересно, защото разкрива цялата й личност. Това заяви Екатерина Бончева, член на Комисията по досиетата днес в ЮЗУ "Неофит Рилски" по време на представянето на поредния документален сборник „Из архивите на ДС – ДС и забранени организации (бранниците, ратниците, легионерите и младежите от „Отец Паисий”) 1944-1991.
„От Ню Йоркър”, авторитетното американско списание, още вчера са се обадили и искат статия по тази тема. Винаги, когато става въпрос за такива личности, интересът е голям и това е обяснимо, защото въпросът е какво може да се съвмести в човешката природа”, коментира Бончева казуса с Юлия Кръстева - френско-българска изследователка – психоаналитик, лингвист, семиотик, философ, известна по целия свят.
Според Бончева Юлия Кръстева е приела това сътрудничество от чисто желание за израстване в кариерата. Всичко това го е правила за кариерно развитие. Досието й е интересно, защото там се вижда цялата нейна личност.
„Има едно изключително интересно интервю от 1978 година, в което виждаме нейното отношение към социализма. На мен лично ми е любопитно какво ще бъде отношението й сега, когато излязоха тези документи, защото тя е имала изключително добри контакти с ДС, с българското посолство. Това са 60-те и 70-те години на миналия век. Тогава да поддържаш такива добри контакти с тези структури не е често срещано. Има едно изречение от оперативен работник в тези документи, който казва: „Тя работи по нейния си начин, иска много от нас, но не иска много тя да даде”, сподели Екатерина Бончева.
По думите на Бончева, Юлия Кръстева е играла нейната си игра. „Но това, което чета сега за нея, това, което аз не разбирам и да не кажа думата „не прощавам”, но не приемам, е, когато хора с толкова висок авторитет и с такъв потенциал, защото тя е психоалналитик и учен от световен мащаб, се поставят в услуга на една репресивна машина и на един тоталитарен режим. И не за друго, а защото тя, поне в тези документи, не се представя като дисидент, макар че след 1989 година тя беше знаме на десните либерални сили. Защото чрез своя авторитет тя прелива авторитет в хората от Държавна сигурност. И те казват: Виждате ли какви известни личности са работили за нас! Тя им създава една фалшива легитимация и едно фалшиво самочувствие”, каза още Екатерина Бончева.

Млад мъж е с опасност за живота след тежка катастрофа в Сатовчанско
