Църква с ценна икона на свети Георги в Якоруда се нуждае от ремонт

От спешен ремонт се нуждае църквата „Свети Георги Победоносец” в град Якоруда. В молитвения дом са избили течове, които трябва да бъдат отстранени. В последните години църковното настоятелство извърши ремонтни дейности на покрива и стените. „Помагат ни и Неврокопска епархия, и Комисията по вероизповедания към МС с финансови средства. Вярвам, че ще успеем да съберем необходимата сума, за да продължим с ремонтите”, коментира Ваня Гатдерова, член на църковното настоятелство.
Светата обител, която носи името на свети Георги, бе построена в местността Якорущица преди години върху основите на древен храм, запален от еничарски корпус през 1666 година, а свещениците били избити. Част от основите бяха запазени, както и старите кръстове. При строителството работниците се натъкнали на християнски гробове и човешки кости. В църквата има костница с тленните останки на свещениците, които са загинали за християнството.
Християни и мюсюлмани заедно се събират на храмовия празник. Още от древността християните тук правят на Гергьовден десетки курбани, които раздават на близки, приятели и бедни.
В града идват специално за празника стотици миряни не само от съседни общини, но и от всички краища на страната, и от чужбина. Старинната икона на светеца се пази от 1863 година и помага на вярващите за изцеление.

Съветници отказаха закриване на училището в село Поленица
