Втората кабинка в Банско люлее кабинета

Километричните опашки пред кабинковия лифт в Банско са ежедневна гледка, снимка: Ски център-Банско
Километричните опашки пред кабинковия лифт в Банско са ежедневна гледка, снимка: Ски център-Банско

Премиерът е за нов лифт, но под натиска на малкото зелени човечета е готов да сложи кръст на цяло Банско.

Когато кажем, че държавата отново отлага решенията си за Банско, не съобщаваме новина. Защото това се случва многократно в последните години при поне 4 правителства. Сега обаче премиерът сам дърпа спирачката. Под натиска на 10 души с 2 чадъра и 3 плаката, но с швейцарски пачки в сряда Бойко Борисов включи и курорт №1 в офанзивата си да лъска имидж. Както е известно, в последните десетина дни той прекрати еднолично обществени поръчки за над 1,5 млрд. лв. заради „съмнения за връзка на правителството с корпоративни интереси“, пише в свой анализ вестник "Банско Утре".

Вместо да поеме отговорност, приемайки решението на сформираната от Министерския съвет Междуведомствена група, която с година забавяне постигна консенсус за изчистване неяснотите около концесионния договор и привеждането му синхрон с действащите сега закони, Борисов сензационно обяви готовност да прекрати концесията на „Юлен“.

Хроника на вълненията

На 16 февруари Съветът за развитие, който е политическият формат за вземане на решения от партиите, подкрепящи правителството, най-после приема предложението на сформираната през януари 2015 г. експертна работна група за изменение и допълнение на Договора за предоставяне на концесия за ски зона Банско. От прессъобщение на кабинета се разбира, че целта е документът „да бъде приведен в съответствие с действащото законодателство, като се отстранят неяснотите и възможностите за противоречиви тълкувания по неговото прилагане и се въведат ясни механизми за контрол и санкции“. Става ясно, че всички са се обединили около идеята за преработването. Очаква се това да бъде една от точките в дневния ред на заседанието на МС на 24 февруари. Вечерта на 23-и от коалиция „За да остане природа в България“ обявяват, че организират на следващата сутрин протестен флашмоб под прозорците на „Дондуков“ 1. Минути след това от пресцентъра на МС излизат със съобщение, че в дневния ред на заседанието не влиза темата „Банско“. На заседанието обаче премиерът задава въпроса: „Какво ще кажеш за Банско?“ на министъра на околната среда и водите Ивелина Василева. И после заявява, че „спира процедурата за разглеждане на доклада за концесионния договор за ски зона Банско“.

От стенограмата на заседанието е видно, че Борисов е „за“ втори лифт, а мотивът му е „... защото съм ходил, виждал съм какво чудо е“. И уточнява, че трябва да се направят необходимите крачки, за да се стигне до консенсус. „Ако не може да се намери консенсус, прекратяваме. Ясно ли го обясних? Благодаря“, завършва премиерът.

Той разпорежда на Василева в най-скоро време да се направи поредната среща на граждански организации и всички „заинтересовани“. От едната страна е курортът с хилядите, които си изкарват хляба от туризъм, и милиони българи и чужденци скиори, които се задушават на опашките пред кабинката, но чакат с часове, за да стигнат до пистите, от другата са не повече от 100 зелени човечета, твърдо решили да сложат кръст на ски зоната, защото не харесват концесионера и изпълняват швейцарски поръчки.

Министър Ивелина Василева, която винаги до момента е била изключително сдържана и прецизна в изказванията си по темата, предупреди пред журналисти, че ако се пристъпи към прекратяване на договора, това би означавало „огромен риск“: „Щетите биха възлезли на десетки милиони заради съдебните процедури. Да не говорим за пряката финансова щета за държавата и непреките щети за всички“. По думите й единственото основание за прекратяване на договора може да бъде съществено неизпълнение на условията. „Такова не съществува и подобен ход означава, че трябва да се сложи кръст на ски зоната в Банско“, изтъкна министърът.

(Не)чути аргументи

Междувременно мнения по темата изразиха мнозина политици, експерти, включително и международни. „Винаги ще отстояваме позициите и правата на всички млади хора да имат право да упражняват любимите си зимни спортове. Затова няма да допуснем шепа самозвани еколози да продължават да пречат на развитието на българските зимни спортове. Не може държавата да стои постоянно в шах и да не може да отпуши казусите, които стоят за решаване пред Витоша, пред Рила и на други места... Да, казах, че съм лобист. Лобист съм заради децата и българските спортисти“, заяви министърът на спорта Красен Кралев.

Съветникът на министъра на туризма Николина Ангелкова – легендарният скиор Марк Жирардели, също предложи изход: „Много добро решение на проблема би било да се разбере какво мислят българите за зимния туризъм. Защото една група от 100 души блокира волята на 1 милион. В Банско няма нито един човек, който да не иска ски центърът да се развива. Защото това е бъдещето. И то не само на Банско, а на цяла България. Това важи и за Боровец, и за другите курорти. Развитието не може да бъде спряно. Ако беше възможно, нямаше да познаваме огъня или колелото. Демокрацията означава, че понякога трябва да се вземат решения. Смятам, че прекалено дълго не се взема решение по този въпрос“.

Швейцарският експерт Лоран Ванат, който всяка година изготвя доклад за състоянието на зимния туризъм и ски курортите в световен мащаб и беше в София за участие в дискусията за развитие на зимния туризъм, бе категоричен: „България има дадености за развитието на ски курорти, но реално може да участва на международните, а и на националния пазар само с 3 – Банско, Боровец и Пампорово. Те успяват да привличат чуждестранни гости и предлагат необходимите стандарти. Но конкуренцията се развива и ако вие не се развивате, ще бъдете изхвърлени от пазара. Не виждам причина да не се правят нови лифтове“.
Кметът Георги Икономов пък припомни, че при 4 социологически изследвания над 70% от хората подкрепят развитието на зимните спортове чрез доизграждането на ски зоната в Банско. 58% от участвалите в проучване на сайта на bTV са на мнение, че тук трябва да бъде изграден втори кабинков лифт, тъй като в момента инфраструктурата не е достатъчна. Според едва 26% от хората съоръжението ще навреди на Национален парк „Пирин” и това е причината да са „против“ инвестицията.

Контрапротест и контракоалиция

Докато десетина от коалиция „За да остане природа в България“ вардеха входа на МС, позирайки пред камерите с огледала с лика на шефа на БФС Цеко Минев, в Банско имаше контрапротест. Хората издигнаха транспарант на новосформираната коалиция „За да останат хора в България“. В ранния следобед маркетинг директорът на „Юлен“ Иван Обрейков разпространи и обръщение към премиера от хотелиери, ски училища и регионалния бизнес.

„Г-н премиер, спрете обществените поръчки на зелените! Спасете народа си! Разрешете проблемите в ски зона Банско! Не вярвайте на зелените лъжци и манипулатори! За каква олигархия в Банско става дума, щом десет години в ски зоната се наливат милиони левове от частни инвестиции, 2 пъти повече от предвиденото в концесионния договор! В Банско се инвестира дългосрочно в бъдещето на държавата, а не се черпи от хазната! С лешояди не се живее, колкото и да са ценни. Направете всичко необходимо, за да останат хора в България!“, пише в писмото.

Материалът е взет назаем от вестник "Банско Утре"

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини