Зоран Заев с победа на общинските избори в Македония

снимка : REUTERS/Ognen Teofilovski
снимка : REUTERS/Ognen Teofilovski

Управляващите социалдемократи в Македония празнуват победа на общинските избори в неделя. С това те дават сигнал, че имат широка подкрепа сред хората, които в голямата си част искат ускорено присъединяване на страната към НАТО и Европейския съюз.
Социалдемократите на премиера Зоран Заев и ВМРО-ДПМНЕ, която управляваше Македония цяло десетилетие, се изправиха един срещу друг в около 50 общини, в които македонците съставляват мнозинство. Етническите албанци съставляват мнозинство в останалите 35 общини.

Представителят на СДСМ Миле Зецевич заяви, че партията му е спечелила в 40 общини, наричайки това "Победа на демокрацията".

Победата осигури подкрепа на социалдемократите за осъществяването на тяхната прозападна политика, която ВМРО-ДПМНЕ счита за вредна за държавата и нейните граждани.
Заев зае поста през май, почти шест месеца след изборите през декември 2016 г., като по този начин приключи двегодишната политическа криза от скандала, който свали предходното правителство.

Неговата коалиционна сделка с партии, представляващи етническите албанци, които съставляват почти една трета от населението на страната, разгневиха националистите, които атакуваха парламента през април, след като бе избран етнически албанец за говорител на парламента.
ВМРО-ДПМНЕ, най-голямата партия в парламента, тогава оспори редовността на гласуването.

Лидерът на партията ВМРО-ДПМНЕ и бивш премиер Никола Груевски заяви, че вота в неделя се е състоял "в недемократична атмосфера и в несправедливи условия".
По време на кампанията Заев заяви: "Македония ще бъде 30-ият член на НАТО и ще започне преговори с ЕС". Той също обеща да постигне напредък в преговорите с Гърция по спора за името на страната.

Гърция блокира усилията на Скопие да се присъедини към ЕС и НАТО, като заявява, че името Македония предполага териториални претенции от страна на Република Македония  към северната гръцка провинция със същото име.

Македония е бивша югославска република с около 2 милиона души, която обяви независимостта си през 1991 г. и избягна насилието, което съпътстваше разпадането на Югославия.

По-късно тя е разтърсена от бунтове сред голямото етническо албанско малцинство, което почти разкъса страната през 2001 г.

До скоро Македония бе с перманентно лоши отношения с почти всички нейни съседи произтичащи от територялни претенции и съмнителен национален идентитет, но всичко това почна да се променя с идването на премиерът Зоран Заев и подписването на договор за добросъседтсво с Република България.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини