Загиват иглолистните гори в България

Иглолистните гори на България загиват с бързи темпове, а броят на заразените от корояд дървета нараства с всеки изминал месец. Това е процес, който върви в цял свят, в цяла Европа, Русия, Америка. Освен че имаме налични иглолистни култури с висока гъстота на нетипична височина, имаме такива климатични фактори като засушаването и високите температури. Това пък вече намалява устойчивостта на дърветата”. Това заяви пред bTV инж. Дамян Дамянов, директор на Югозападно държавно предприятие.
Между 12 и 15 милиона декара е площта на иглолистните гори в България. От 53 хиляди кубически метра заразена дървесина през 2012 г., само през първите 6 месеца на 2017 загиналите дървета вече се равняват на 400 000 кубически метра дървесина.
Загиването на иглолистните гори около София, Самоков Перник и Кюстендил е част от процес, започнал преди 200 години. Вместо борове, планините и дори полята били естествени букови и дъбови гори.
Българите отглеждали милиони тревопасни животни и изсекли дъбовете и буковете, за да създадат пасища, но без дървета започнала ерозията. „От фото снимките, които аз лично като студент съм гледал, на много места това са изцяло оголени площи с ровини от ерозията”, каза Дамян Дамянов.
През 50-те години на миналия век е започнало залесяване. Стотици хиляди хора с ръце и лопати залесили милиони декари борове. Голяма част на нетипичната за тях надморска височина под 1000 метра. „Целта на тези масови залесявания през миналия век е било да се спре процеса на ерозия, да се стабилизира почвения слой, като тези култури са били предвидени като интензивни култури, които след 40 години да бъдат отсечени и да тръгне естествената гора. За съжаление този период е изтърван”, обясни Дамян Дамянов. Сега изчезването на иглолистните гори в ниските планини е въпрос на време. От държавата зависи дали на тяхно място ще се върнат естествените букови и дъбови гори.
"Ние работим в посока усилване на мощностите за широколистни фиданки с цел там, където няма естествено възпроизводство, да правим изкуствено залесяване", увери директорът на ЮЗДП инж. Дамян Дамянов.

Весна Змиянац с концерт на Есенния панаир в Гоце Делчев
