Съдът върна на работа незаконно уволнена преподавателка от ЮЗУ „Неофит Рилски“

Съдът върна на работа незаконно уволнена преподавателка от ЮЗУ „Неофит Рилски“

Съдът върна на работа незаконно уволнена преподавателка от ЮЗУ „Неофит Рилски“ в Благоевград. Мая Вуковска ще заеме предишната си позиция като главен асистент „Доктор по английски език“. Освен това университетът ще й изплати 7500 лева обезщетение за  това, че незаконно е останала без работа.

На 11 юни 2015 година на Вуковска й била връчеа заповед за дисциплиарно уволнение заради три провинения – закъснение за работа от 10 минути, преждевременно напускане на работното място от 17.30 ч до 18.15 часа           както и за неуплътняване на работно време - проведените занятия били от 16:42ч. до 16.48ч. и след което продължили от 16.52ч. до 17:05ч., а е следвало да бъдат от 16:30ч. до 18:15ч.

Преподавателката в исковата молба твърди, че уволнението е незаконно. Ha 04.05.2015г. трябвало да има семинарни занятия със студентите от трети курс в 16.30 часа. Била на работното си място в университета - в езиковия кабинет, където се намират обикновено преподавателите когато не са в час, по-рано като се подготвяла за часа си. За съжаление не могла да намери цели 9 минути ключовете, с които да заключи кабинета, поради което закъсняла за началния час на семинарните занятия със студентите си. За да влезе навреме в час, трябвало да остави езиковия кабинет отключен, което било изключено, тъй като там се съхранявала ценна техника, както и лични вещи на колеги.

Излизането й от залата, регистрирано в 16:47 ч., се наложило поради факта, че от притеснение, че закъснява за час, в бързината вместо папката със списъците на третокурсниците, била взела друга папка и затова се върнала до кабинета, за да я смени. Това се потвърждава и от констатацията, извършена в заповедта, като там е посочено, че се е върнала в залата в 16:52ч.

След това е провела занятия с двама студенти. През първата част на семинарното упражнение те били подложени на кратък устен изпит за дооформяне на годишната им оценка по английски език и след като това станало, им позволила да излязат.

По-късно Вуковска останала в кабинет № 6305 да работи върху документацията за курса, но след като студентите от същия курс не се появили до към 17:30ч., решила да си тръгне, защото нямало с кого да провежда учебни занятия.

Според нея така посочените нарушения не биха могли да обосноват налагане на най-тежкото дисциплинарно наказание - уволнение.

Пред съда тя посочи, че работи в ЮЗУ повече от 12 години, през което време е преподавала безпроблемно на студентите си и не е имала нито едно наложено дисциплинарно наказание.

След 07.11.2013г., когато претърпяла трудова злополука, отношението на работодателя й към нея рязко се влошило. Когато се върнала на работа, работодателят непрекъснато търсел нейна грешка, за която да й направи забележа, или да й изиска писмени обяснения.

В края на 2014г., след като й било отказано каквото и да е обезщетение за претърпяната от нея трудова злополука, предявила иск по чл. 200 КТ. От този момент нататък натискът върху нея се увеличил многократно. За последните няколко месеца непрекъснато била уведомявана, че срещу нея тече дисциплинарно производство.

Съдът прие, че заповедта, с която й е наложено дисциплинарно наказание уволнение, е незаконна и следва да бъде отменена, тъй като Мая Вуковска не е извършила никакво нарушение на трудовата дисциплина, дори и да се приеме, че има извършено нарушение, неговата тежест не би могла да обоснове налагането на най-тежкото дисциплинарно наказание - дисциплинарно уволнение.

Най-тежкото наказание се налага за три закъснения или преждевременни напускания на работа в един календарен месец, всяко от които не по-малко от един час.

В случая на една и съща дата ищцата е закъсняла с 9 минути, след това е излязла, за да вземе забравени от нея документи, провела е необходимите занятия с двамата явили се студенти, като ги е освободила, и си е тръгнала преди приключване на утвърдения работен график, поради липсата на други студенти и невъзможността да се проведат занятия без такива.

Именно затова съдът отмени уволнениете но Вуковска и пръсида университетът да й изплати 7500 лева обезщетение.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини