От защитата на интелектуалната собственост печелят всички

Снимка: Пресцентър
Снимка: Пресцентър

Интелектуалната собственост е продукт, който трябва да генерира приходи. Около това се обединиха участниците в международната конференция „Приносът на интелектуалната собственост – възможности за България“, която се проведе в четвъртък в Американския университет в Благоевград. Конференцията бе организирана по инициатива на Сдружението на автори и композитори „Музикаутор”, в партньорство с Посолството на САЩ, Американския университет и EY Bulgaria (Ernst & Young).

Участниците в конференцията бяха приветствани с видеообръщение на ръководителя на представителството на Европейската комисия в България Огнян Златев, който информира за предприетите действия за единен цифров пазар, като се балансират интересите на правоносителите с тези на ползвателите на техните произведения. От изказването му стана ясно, че в настоящия момент трудът на авторите и изпълнителите в дигитална среда е подценен и това трябва да бъде променено, като платформите започнат да плащат справедливи възнаграждения.

„В сектора на кабелните, сателитни и интернет оператори сивият сектор е над 35%, тъй като те декларират по-малък брой абонати, отколкото всъщност имат, и по този начин не заплащат авторски възнаграждения на реална основа“, отбеляза изпълнителният директор на „Музикаутор” - Иван Димитров.

Според мениджъра на „EY Bulgaria” - Али Пирзада, този сектор генерира приходи в размер на 371 млн. лв., но компаниите твърдят, че те са около 222 млн. лв. „Това е един огромен луфт, средства, които не се декларират, съответно не постъпват приходи в държавната хазна, а отиват в сивата икономика“, допълни той.

Али Пирзада представи първата глобална карта на културните и креативни индустрии „Cultural Times”, изготвена и публикувана от EY през 2015 г. Според изследването тези индустрии генерират приходи в размер на 2,250 млрд. долара годишно, което представлява 3% от глобалния БВП, а в тези сектори са заети над 29,5 млн. души.

Акцентирано бе върху ролята на интелектуалната собственост за привличането на капитали в страната. Слабата на защита на тези права води до липса на свежи или оттеглянето на инвестиции в България. Участниците се обединиха около факта, че обществата, където се зачитат правата на интелектуалната собственост, живеят с по-добър стандарт и по-добро благосъстояние.

„Положението в страната в това отношение е плачевно“, коментира заместник-министърът на културата Румен Димитров. Той увери, че екипът на министерството има намерение да положи всички усилия за подобряване на диалога между ползватели, организации за колективно управление на права и потребители. Той съобщи, че Министерство на културата ще предприеме информационна кампания сред обществеността, която да спомогне за осъзнаване на нуждата от защита на интелектуалната собственост.

В своята презентация изпълнителният директор на Музикаутор Иван Димитров посочи кои са основните трудности при реализацията на авторските права в България. Сред тях, освен сивият сектор, са липсата на административен капацитет за осъществяване на контрол, пропуски в законовите процедури при договаряне на тарифи, пиратството сред някои бизнес играчи, както и липсата на работещ регламент, по който могат да се събират възнаграждения за авторите при копирането на техни произведения за частно ползване.

Според заместник-министъра на правосъдието Десислава Ахладова делата, свързани с интелектуална собственост, които се разглеждат от българските съдилища, не са много. Тя посочи, че в много случаи съдиите не познават материята отблизо, а обученията в тази сфера са малко и недостатъчни.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини