Отлагат за друга дата референдума срещу ромското гето в Марчево?
Референдумът срещу ромското гето в гърменското село Марчево по всяка вероятност няма да се състои на 18 юни, каквато заповед издаде областният управител на Пиринско.
Току-що стана ясно, че общинските съветници на извънредната сесия, която се провежда в момента, отхвърлиха предложението на кмета за гласуване на план-сметката и организацията на общественото допитване. Причината обаче не е в липсата на политическа воля, а в кратките срокове за провеждане на референдума.
По закон решението на общинския съвет трябва да е взето 45 дни преди конкретната дата за провеждане на допитването. В случая от днес до 18 юни няма 45 дни, а това може да направи уязвим самия референдум и той да се превърне в нелигитимен.
Именно затова местните парламентаристи отказаха да одобрят днес план-сметката.
Сега единственият възможен ход е губернаторът на Пиринско да насрочи по-късна дата за референдум в село Марчево, така че да бъде спазено законовото изискване за поне 45 дни от решението на местния парламент до конкретната дата за организиране на общественото допитване.
По план за провеждане на референдума са заложени 9528 лева.
Въпросът вероятно ще бъде формулиран по следния начин: Съгласни ли сте Общински съвет -Гърмен и Общинска администрация да разрешат изработване, приемане и прилагане на ПУП-ПРЗ с предназначение за жилищно сторителство на поземлени имоти, находящи се в масиви 46 и 47 в местността Падарката, съгласно картата на възстановена собственост на землището на село Марчево, община Гърмен.
До този референдум се стигна след като стана ясно, че Община Гърмен иска да узакони бъдещо строителство в Падарката, където се намира ромското гето. В Марчево обаче не искат това да се сулчи, тъй като м тази местност има частни имоти, някои от които дори са възстановени на собствениците по съдебен ред.
120 души са имащите право на глас жители на с. Марчево.