Етническата принадлежност на един светец и една песен за Гергьовден

Гора Брегович, снимка: Cross.bg
Гора Брегович, снимка: Cross.bg

В оригинала си най-известната песен за големия християнски празник Гергьовден е народна песен на балканските цигани-мюсюлмани.

Сърбите я смятат за българска. Вероятно причината е, че са я чували най-вече в изпълнение на хора от Скопие, където е най-голямото съсредоточие на цигани-мюсюлмани.

Най-известната й версия е създадена от Горан Брегович - босненец, син на сръбкиня и хърватин, женен за мюсюлманка.

В оригиналният текст на Ederlezi лирическият герой се жалва, че на този ден всички роми колят агне, а той е толкова беден, че не може да си го позволи.

Текстът на Джурджевдан на Биело Дугме е друг, но най-запомнящата се фраза "A ja nisam s onom koju volim" (А аз не съм с тази, която обичам) е на сръбския поет Джордже Балашевич. Балашевич е роден в Нови Сад, столицата на Войводина, която унгарците смятат за унгарска.

Певецът, който я изпява, се казва Алан Исламович - мюсюлманин от Бихач, който по чудо успява да избегне обсадата на Бихач от сърбите, продължила 3 години. В Западна Босна обаче най-жестокото етническо прочистване на мюсюлманите е извършено от хърватите, които иначе воюват със сърбите.

Исламович в третият певец на Биело Дугме. Първият е хърватин от Босна, вторият е син на сърбин и хърватка.

Международно известна тази песен става с филмите на Емир Костурица - син на мюсюлманин, който обаче се определя като сърбин.

Това изпълнение, в което повече се чува публиката, отколкото Алан Исламович, е в Загреб, на стадион "Максимир". Там на 13 май 1990 г. на мач между Динамо (Загреб) и Цървена звезда (Белград) избухват сблъсъци на терена и по трибуните, които ще прераснат във война между Сърбия и Хърватия, която после ще прерасне във Войната в Босна, в която загиват 200 000 души.

Свети Георги е роден в гръцки град в Турция от майка палестинка и римски войник.

Държавата, в която е живял тогава, сега се казва Италия.

Змея е убил в Ливан.

Дал е името си на държавата Грузия.

Покровител е на Англия, Етиопия и българската армия.

Погребан е в Лод - град в Израел, който до 1948 г. е 100% населен с араби.

***

Струва ми се, че светците и хубавите песни нямат етническа принадлежност.

Източник: OFF News.bg

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини