450 деца от Рибново повишиха знания и умения по проект "Твоят час"

450 ученици от Средно училище "Йордан Йовков" в гърменското село Рибново развиха своите умения, знания и компетенции в рамките на проект "Твоят час" на Министерството на образованието и науката, финансиран по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Целите са развиване способностите на децата и повишаване мотивацията им за учене. Всичко това се постига с поредица от извънкласни дейности за преодоляване на обучителни затруднения, за развитие на творческите способности на ученеците, идентифициране на индивидуалните им интереси, както и чрез провеждане на публични изяви, междуучилищни дейности и работа с родители и настойници. В рамките на проектните дейности децата от СУ "Йордан Йовков" са включени в различни дейности по интереси.
„Децата са в центъра на образователната система и този проект помага много за тяхното допълнително обучение, за повишаване на техните знания. Защото една поговорка гласи, че знанието е съкровище, което следва навсякъде този, който го притежава. С този проект учениците трупат повече знания. Заниманията са в събота и неделя, радваме се, че има огромен интерес от нашите деца към тях. На практика над 90% от учениците посещават различни групи по интереси. Училището е пълно в събота и неделя, децата търсят много нови изяви. Това е допълнително занимание, което е под егидата на държавата. Тези часове се плащат по-скъпо на учителите. В училище лекторският час е 5,50 лева, а по проекта е 10,00 лева, което е сериозна мотивация за добра и задълбочена работа на преподавателите”, твърди директорът Манчо Джуркин.
Проектът продължва, част от групите са до месец май, а другите – до месец юни. Дейността започна в началото на ноември. 15 от групите са занимания по интереси, а останалите – за преодоляване на обучителни затруднения.
Особен интерес учениците проявяват към заниманията по информационни технологии. Така те задълбочават практическите и приложните умения в използване на информационните и комуникационните технологии при решаването на проблеми от различен характер в ежедневието. По този начин те по-бързо се адаптират и реализират в информационните дейности на малкия и среден бизнес, могат самостоятелно да разучават непознат софтуер, да се ориентират в работата с нови компютърни системи, да могат свободно да ползват подходящи информационни технологии в своето ежедневие.
Друга тематична група задълбочава знанията си по английски език. Очакваните резултати са придобиване на езикови знания и умения по английски език, както и създаване на необходимите навици и стратегии за учение, за да усвояват по-лесно учебния материал. Извънкласна дейност в група "Борба" формира траен интерес и желание за занимаване със спорт през свободното време, както и група „Футбол”. Децата развиват умения за работа в екип и личностни качества - самоинициатива, толерантност, борбеност, спортсменство
Друга група възпитаници на СУ „Йордан Йовков” изучават "Еволюция на технологиите - иновативен хардуер", за да придобият представа за основните части на компютърната система, периферни устройства и различни носители на информация.
Децата развиват допълнителни знания и в групата "Екология и опазване на околната среда". Най-голям интерес, разбира се, предизвиква групата „История на Рибново и региона”. Учениците искат да научат повече за историята на село Рибново и близкия регион, материалните извори и специфичните особености в етнографията и културата. Защото локалната история е потвърждение на общата българска история.
„Най-важно е да се изгради съзнание у нашите възпитаници за принадлежност към българския народ”, категоричен е училищният директор. Децата с желание учат историята на селището от времето на Древния Рим, свидетелство за това са много останки от Римската цивилизация. Събират имена на местности и фамилии, разучават фолклора, обликлото, традициите и обредите в родното си село. Четат исторически сведения за участието на местни жители в национално-освободителните борби, за историята на образованието в Рибново, събират документи и снимки.
Очаквано момичетата са в заниманията по моден дизайн, където учат за развитието на историята на облеклото от древността до наши дни, за особеностите на детското, мъжкото и дамското облекло, за разграничаване на ежедневно, официално и спортно облекло, за разграничаване на конфекция, бутиково облекло, дизайнерски уникат.
Най-малките се включват активно в групата „Пея, рисувам и играя”. А децата с афинититет към литературата се впуснаха „По стъпките на Йовков” – патрон на училището им. Запознават се с творчеството и живота на големия български писател, с историческите места, свързани с битието и писането му. Много важна е дейността в групата „Преодоляване на обучителните затруднения по български език и литература 5-8 клас”, която е сформирана в базата на съседното село Осиково.
Там се работи и с учениците от първи до четвърти клас, които имат проблеми с усвояването на учебния материал по български език и литература. Три групи в различните класове пък преодоляват затрудненията си по математика. Друга група е „Физика-наука за енергията”.
Ученици се записаха в групата „Събиране и съхраняване на фолклорното многообразие в община Гърмен”. Първата й цел е развитие на талантливите учениците с акцент върху издирването, съхраняването и популяризирането на живите традиционни фолклорни форми.
Възстановяване на връзката между старото и младото поколение, изграждане на приемственост е втората основна задача. Доста деца са в групата „Ученикът без пороци и зависимости”.
Учениците изучават и значението на понятието "Зависимост", разсъждават върху от това да бъдеш зависим и последствията от зависимостта. Знаят вече видовете лечения на зависимостите, както и как да се предпазят от тях.
„С всички тези занимания вярвам, че учениците ще бъдат по-подготвени и за по-бързото възприемане на учебния материал, и за изграждането им като успешни личности в обществото”, смята директорът на СУ „Йордан Йовков” – Манчо Джуркин.