Кметове в Благоевградско обединяват усилия за развитие на селата

Кметове на села, хотелиери, туроператори, студенти, учени и предприемачи обсъждата възраждането на малките населени места в община Благевград и в цялата страна.
„Конференция на бъдещето” събра десетки ентусиасти, жители на различни села в община Благоевград, в базата на Югозападния университет край града. Събитието се проведе в петък и събота по проект „Живи общности за жизнени села – Деветашкото плато споделя рецепти за модерно селско събитие”. Партньори са Сдружение „Деветашко плто” и Асоциацията за европейско развитие на българското село, която бе създадена преди 2 години от кметове на села в община Благоевград. Управниците искат да развиват селищата, а не те да изчезнат от картата на България. Да се задържат тук младите хора, да имат поминък, да имат бъдеще. Убедени са, че районът има страхотен потенциал за развитие на туризма с красотата си, с възможността за инвестиции в животновъдство и селско стопанство.
Участниците във форума бяха разпределени в различни работни групи по интереси. Сред тях бяха жители на населените места – студенти, учени, бизнесмени, тук бе дори свещеникът на село Еленово – отец Стоян Бербатов. Всички бяха обединени от идеята да начертаят бъдещето на селата, като се върнат към миналото и отчетат какво се случва днес в тях.
„Търсим форми и начин да направим селата по-атрактивни и по-привлекателни за туристите. Да идват гости тук и да остават за по няколко дни. Но е необходимо да можем да им предоставим качествени услуги и интересни забележителности, каквито има в региона, но се нуждаят от реклама и социализация”, заяви зам.-председателят на Асоциацията – Методи Цонев, кмет на село Покровник.
„С участието на местни хора получаваме различни гледни точки и по-пълна картина на възможностите за развитие на благоевградските села. Хората трябва да са наясно какви са били, какви са и какви искат да бъдат. Трябва да постигнат общо разбиране, обща визия, а след това да имат мотивация за незабавни действия – да направят нужните стъпки и проекти за развитие на своето село”, обясни Ива Таралежкова, председател на Сдружение „Деветашко плато”.
Кметовете от няколко месеца събират легенди от местните хора, консултират се със специалисти за историческите находки в региона. Обикалят района, откриват интересни находки. Желанието им е да популяризират не толкова познати археологически обекти, традиции и обичаи. Добрата новина за тях е, че срещат разбиране и съдействие у местните хора, които също им помагат да постигнат целта.

Голям пожар в Махачкала Дагестан
