Кметове в Благоевградско обединяват усилия за развитие на селата

Село Изгрев, снимка: ИлинденПрес
Село Изгрев, снимка: ИлинденПрес

Кметове на села, хотелиери, туроператори, студенти, учени и предприемачи обсъждата възраждането на малките населени места в община Благевград и в цялата страна. 

„Конференция на бъдещето” събра десетки ентусиасти, жители на различни села в община Благоевград, в базата на Югозападния университет край града. Събитието се проведе в петък и събота по проект „Живи общности за жизнени села – Деветашкото плато споделя рецепти за модерно селско събитие”. Партньори са Сдружение „Деветашко плто” и Асоциацията за европейско развитие на българското село, която бе създадена преди 2 години от кметове на села в община Благоевград. Управниците искат да развиват селищата, а не те да изчезнат от картата на България. Да се задържат тук младите хора, да имат поминък, да имат бъдеще. Убедени са, че районът има страхотен потенциал за развитие на туризма с красотата си, с възможността за инвестиции в животновъдство и селско стопанство.

Участниците във форума бяха разпределени в различни работни групи по интереси. Сред тях бяха жители на населените места – студенти, учени, бизнесмени, тук бе дори свещеникът на село Еленово – отец Стоян Бербатов. Всички бяха обединени от идеята да начертаят бъдещето на селата, като се върнат към миналото и отчетат какво се случва днес в тях.

„Търсим форми и начин да направим селата по-атрактивни и по-привлекателни за туристите. Да идват гости тук и да остават за по няколко дни. Но е необходимо да можем да им предоставим качествени услуги и интересни забележителности, каквито има в региона, но се нуждаят от реклама и социализация”, заяви зам.-председателят на Асоциацията – Методи Цонев, кмет на село Покровник.

„С участието на местни хора получаваме различни гледни точки и по-пълна картина на възможностите за развитие на благоевградските села. Хората трябва да са наясно какви са били, какви са и какви искат да бъдат. Трябва да постигнат общо разбиране, обща визия, а след това да имат мотивация за незабавни действия – да направят нужните стъпки и проекти за развитие на своето село”, обясни Ива Таралежкова, председател на Сдружение „Деветашко плато”.

Кметовете от няколко месеца събират легенди от местните хора, консултират се със специалисти за историческите находки в региона. Обикалят района, откриват интересни находки. Желанието им е да популяризират не толкова познати археологически обекти, традиции и обичаи. Добрата новина за тях е, че срещат разбиране и съдействие у местните хора, които също им помагат да постигнат целта.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини