Спипаха двама чужденци да търсят ценни антики в Хераклея Синтика

Полицията спипа двама чужденци да ровят за антики в района на античния град Хераклея Синтика. Арестът е извършен вчера в следобедните часове в местността Рупите от полицейски служители на РУ-Петрич. Задържани са двама чужди граждани - на 19 и 51 години, у които са установени три металотърсача и металдетектор. Намерени са и класьори с древни монети у тях. Тепърва ще се установява откъде са. За случая е уведомена Окръжна прокуратура-Благоевград и е образувано досъдебно производство за извършено престъпление – търсене на археологически обекти с технически средства. Иманярите са полски граждани, уточниха от държавното обвинение. От прокуратурата са преценили, че деянието не предполага вземане на мярка "Задържане под стража", нито пък на "Домашен арест". Иманярите ще са на свобода или срещу подписка, или срещу парична гаранция. Не потвърдиха от държавното обвинение дали по-възрастният е дипломат, или пък служител в посолство.
Наказанието е лишаване от свобода от една до шест години и глоба от пет хиляди до петдесет хиляди лева. Чужденците са от бивша социалистическа държава. По-възрастният е постоянно пребиваващ в България. Мъжете са опитали да избягат, но успешно са заловени в Кожух планина от полицаите, след като сигнал за набега им са подали охранителите на Хераклея Синтика.
„Нашите пазачи са забелязали въпросните иманяри. Денонощно се охранява от физическа охрана обектът, но това е само във времето, в което работим на терен. Лошото е, че това не е първият опит на чужденци иманяри да посегнат на античния град. Явно славата на България се носи в чужбина като страна, в която иманярството е безнаказано, че сме разграден двор за иманярите. В Турция не биха си позволили да вършат такова нещо, защото затворът им е сигурен. Ще следя случая дали няма да се потули“, коментира днес професор д-р Людмил Вагалински, ръководител на екипа, който проучва Хераклея Синтика. Единият от иманярите има деликатна позиция, интересно е да се види как ще се развие разследването, каза още той. В античното селище има и видеокамери, но те обхващат само централната част на древния град. Иманярите проучвали терена встрани от камерите.
В момента археолозите правят спасителни разкопки в западния некропол на града, където бе открит гроб, който е непокътнат от иманяри в Античността.
Оборудването вероятно е закупено в България, преди две седмици отново са задържани чужденци в един от некрополите на Хераклея Синтика, който се намира в местност около река Струмешница.
Вагалински изтъкна, че в социалните мрежи има реклами за закупуване на металотърсачи и съвети как да откриеш съкровище. А продавачи на металотърсачи се възмутили, че всеки, закупил устройството, трябва да бъде регистриран.
„Най-важното е такива случаи да не се замитат под килима. Да има публично порицание, да се разкрият лицата и имената на иманярите. Вярвам, че публичното порицание е по-тежко наказание от някаква глоба. За такова криминално деяние всеки да си получи заслуженото наказание. Защото такива случаи удрят по историята и достойнството на държавата, а става въпрос и за пари, тъй като развитието на културния туризъм води повече туристи в България“, каза още археологът.

Защо е важно да изберем поцинковани оградни пана за ограждане на открити пространства?
