277 студенти се дипломираха днес в АУБ, американец и българин са отличниците на випуска

255 бакалаври и 22 магистри от 23 държави се дипломираха днес в Американския университет в Благоевград на тържествена церемония в университетския кампус „Скаптопара“. Абсолвентите получиха както американска, така и българска диплома – отражение на двойната акредитация и уникалния liberal arts модел на обучение, който насърчава академична дълбочина, интердисциплинарност и развитие на критическо мислене.
Най-много студенти завършиха със специалност „Бизнес администрация“, следвана от „Журналистика и масови комуникации“ и „Политически науки“. Цели 75% от бакалаврите се дипломират с две специалности – възможност, която се предлага благодарение на гъвкавата liberal arts образователна система на университета.
Отличникът на випуск 2025 е Уилям Хаслам от САЩ, който завършва с изключителен успех от 3.994 по четирибалната система. Той е с двойна специалност по „Политически науки“ и „История“, носител е на наградата за академични постижения в специалност "История" и е двукратен победител в конкурса за поезия Софиану Филица-Мълън. След дипломирането си планира да продължи образованието си в магистърска и докторска програма по история.
Той е следван от Любослав Гигов от България с успех 3.984. Той завършва с две специалности - „Физика“ и „Компютърни науки“, а дипломната му работа е публикувана в Българско списание по физика, което е рядко постижение за студент. Като изследователски асистент и академичен ментор в катедра „Математика и науки“, той е вдъхновявал своите колеги чрез знания и отдаденост.
С Президентския медал беше отличен Марко Мазепа от Украйна, студент „Политически науки“ и „Европеистика“, за своя академичен успех, лидерство и обществен ангажимент. Той е отличен с множество награди, публикувал е оригинални разработки и е участвал активно в каузи, свързани с бежанците и човешките права.
По традиция, бяха отличени и двама изключителни представители на завършващите магистърска програма за ръководни кадри (Executive MBA). Верослав Ценов беше удостоен за своята последователна ангажираност, критическо мислене и умения за работа в екип. Алексей Якушкин, с 19-годишен опит в ИТ сектора, беше отличен за своите задълбочени анализи и активен принос към дискусиите в учебната среда. Само няколко месеца след старта на обучението си той получава повишение в настоящата си компания, което показва реалната стойност на придобитото образование.
Студентски оратор на церемонията беше Маха Афиф от Мароко, завършваща със специалност по „Политически науки и международни отношения“ и подспециалности „Европеистика“ и „Испански език“. Активна участничка в множество академични и студентски инициативи, тя е носител на наградата „Изявен студентски лидер“ и на наградата за най-добра научна разработка на академичната конференция на АУБ. В речта си тя подчерта ценността на образованието като инструмент за промяна и призова колегите си да изграждат мостове между култури и идеи.
„Ние сме общност, формирана от различия и обединена от нещо по-дълбоко – любопитството. Това е духът на liberal arts образованието. Това е душата на АУБ. Тук не просто учехме какво да мислим, а се борехме с въпроса как да мислим. Пресичахме дисциплини и култури. Имаме студенти по компютърни науки, които се научиха да дебатират Платон, и студент по политически науки – като мен – който се научи да програмира в HTML. Научихме, че истината е сложна, че нюансите имат значение, и че знанието не е даденост, а нещо, което се гради – заедно“, каза Маха Афиф.
Церемонията включваше и връчване на почетни отличия. Майкъл Марвин, бивш председател на Настоятелството на АУБ (2021–2025) и управляващ директор на MDM Advisors, беше удостоен със званието „Доктор хонорис кауза“. По време на мандата си той допринася за разширяването на кампуса, откриването на Центъра за информация, демокрация и гражданство и привличането на най-големия випуск в историята на университета. В речта си към абсолвентите той заяви, че това не е сбогом, а нова глава, в която те трябва да използват знанията си, за да градят по-добър свят.
С Наградата за почетен настоятел на княгиня Мария Луиза бяха отличени д-р Едуард Фридман – дългогодишен член на Настоятелството и ръководител на Комисията по академични въпроси и студентски живот, както и Спас Димитров – един от основоположниците на АУБ, който има ключова роля в основаването на университета в Благоевград през 90-те години.
С Наградата за изключителна служба беше удостоена д-р Джулия Уоткинс, президент на АУБ в периода 1993–2003 г., за своята роля в изграждането на институцията в първите години – от постигането на акредитация до създаването на първото студентско общежитие и университетски традиции, които се съхраняват и до днес.
Церемонията включваше приветствия от заместник-посланика на САЩ в България Х. Мартин Макдауъл и кмета на Благоевград Методи Байкушев. Като финал на празничния ден, президентът на АУБ, д-р Марги Енсайн поздрави завършващите с думите, че те вече са част от глобалното семейство на университета.
Церемонията по връчване на дипломите отбеляза не само успешния завършек на академичния път, но и началото на нов етап за младите лидери, готови да допринесат за обществото с мисъл, почтеност и ангажираност.