Враните унищожават всичко: Земеделските производители в Румъния са изправени пред нарастващ проблем

Враните унищожават всичко: Земеделските производители в Румъния са изправени пред нарастващ проблем

Земеделските производители в няколко района на Румъния са изправени пред все по-сериозен проблем. Врани, сойки и скорци унищожават реколтата им от царевица и слънчоглед, принуждавайки ги да възобновят селскостопанската работа и да поемат допълнителни разходи.

Ситуацията се отразява не само на работата на фермерите, но и на крайните цени на продуктите, съобщава  Pro TV News. Птиците, особено враните – вид, защитен от закона – са завзели някои земеделски земи. Когато минават трактори, стотици птици излитат. Те се хранят с прясно засети зърна, оставяйки нивите голи или само с няколко изолирани ивици.

„Враните дойдоха, унищожиха всичко, все още имаме по две растения на квадратен метър, опитваме се да сеем през нощта“, казва фермер, надявайки се, че нощната активност може да заблуди птиците.

"Враните причиняват много щети" , признава Василе Канчу, фермер, който е претърпял загуби, и допълва: „Помислете, семената са скъпи, а сеитбата - отново и отново, е загуба на време, което можех да използвам за нещо друго. Реколтата се забавя, сушата идва. Помислете, може би няма да вали отново в бъдеще.“

Корнел Строеску, друг фермер, също потвърждава мащаба на разрушенията: „Има много големи разрушения, причинени от врани.“ Проблемите не се ограничават само до големи земеделски земи. В градините местните се опитват да изплашат птиците с вувузели, но без особен успех. Една жена казва: „Не мога да сложа царевица в градината, защото враните я ядат, тя е пълна с птици.“ На въпрос дали се е отказал от земеделие, той отговаря кратко: „Нямам нищо в градината“.

Изправени пред тази вълна от щети, кметовете искат от централните власти да предложат решения. Йон Нямцу, кметът на община Пристол, предлага да се въведат някои изключения: „Те са защитен вид, но трябва да намерим решение“.

Според данни, предоставени от Министерството на околната среда, през предходната година на земеделски производители, засегнати от нападения от птици, са изплатени обезщетения в размер на над един милион леи. Най-големите загуби са регистрирани в окръзите Брашов и Бихор.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини