Проучване: Земите в Чернобил вече са годни за земеделие десетилетия след ядрената катастрофа

Снимка: bg.wikipedia.org
Снимка: bg.wikipedia.org

Украинската земеделска земя край Чернобил вече е годна за производства, сочи ново проучване. След ядрената авария през 1986 г. обширни части от Северна Украйна бяха определени като твърде опасни за земеделие.

Чернобилската зона за забрана от 4200 кв. км около атомната електроцентрала остава необитаема и до днес и сега е един от най-големите природни резервати в Европа.

Но зоната за задължително преселване с площ от 2000 кв. км, която никога не е била напълно изоставена, е дом на хиляди хора. В годините след бедствието нивата на радиация в региона са намалели значително поради радиоактивен разпад и ерозия на повърхностните почви. И все пак, откакто през 1991 г. бяха въведени критериите за зониране, не е имало прекласификация на изоставените земи, пише independent.co.uk.

През последните години някои фермери в региона взеха нещата в свои ръце и започнаха оскъдно селскостопанско производство.

Сега ново проучване, публикувано в Journal of Environmental Radioactivity, потвърждава, че културите могат да се отглеждат безопасно на по-голямата част от земята.

Изследователите са оценили нивата на замърсяване на около 100 хектара земя в района на Житомир и са прогнозирали поглъщането на радиоактивни вещества от често срещани култури като картофи, зърнени култури, царевица и слънчоглед.

Чрез анализ на почвени проби и измерване на външна гама-радиация, те потвърдиха, че ефективната доза радиация за селскостопанските работници е доста под националния праг на безопасност на Украйна.

Изследователите установили, че количеството радиация е значително по-ниско от нивата на фонова радиация, наблюдавани естествено по целия свят.

Това означава, че с подходящ мониторинг и спазване на украинските разпоредби за безопасност на храните, много култури могат безопасно да се отглеждат в тези преди това ограничени зони.

„От 1986 г. насам има много дезинформация относно радиационните рискове от Чернобил , което се е отразило негативно на хората, които все още живеят в изоставени райони“, каза водещият автор на изследването Джим Смит от Университета в Портсмут .

Новото проучване очертава научен подход за оценка и връщане в производство на ценни земеделски земи. „Не става въпрос само за Чернобил. Става въпрос за прилагане на науката и доказателствата, за да се гарантира защитата на хората, като същевременно се гарантира, че земята не се оставя ненужно да се разхищава“, каза д-р Смит. „Методите, разработени тук, биха могли да се приложат и към други радиоактивно замърсени обекти по целия свят.“

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини