Би Би Си: Румъния, европейската страна, където мечките бродят свободно. Много повече от очакваното

Румъния е дом на най-голямата популация от диви кафяви мечки в Европа извън Русия, като до 13 000 мечки живеят в и около до голяма степен недокоснатите гори на Карпатите, съобщава G4Media.
Но макар наблюдението на мечки отдавна да е туристическа атракция в Румъния, исторически погледнато, то не е включвало навлизане в гората, показват британски журналисти.
$Неотдавна беше обичайно да се види мечка, държана в клетка пред търговски обекти тук, за да привлича клиенти“, обясни водещият Рийс Паркинсън в скорошен епизод на „Шоуто за пътувания“ по Би Би Си. Когато Румъния се присъедини към Европейския съюз през 2007 г., страната започна да се придържа към Директивата на ЕС за зоологическите градини, която издава насоки за това как трябва да се третират животните в плен.
През последните 18 години страната се обърна към по-хуманни и устойчиви методи, за да покаже един от последните наистина диви кътчета на Европа и кафявите мечки, които живеят тук. Кафявите мечки бродят из горите и планините на Европа в продължение на милиони години. Въпреки това, броят им е намалял значително с развитието на човешката цивилизация. В момента в европейската част на Русия живеят около 36 000 мечки, но ново проучване на Румънския институт за изследване на горите показва, че популацията на кафявите мечки в страната е много по-голяма от предполагаемото – факт, който е донесъл както възможности, така и предизвикателства за околните общности.
От една страна, устойчивият мечи туризъм в Румъния се разраства. Многобройни туроператори, като Outdoor Holidays и Much Better Adventures, вече предлагат на посетителите екскурзии с екскурзовод за „наблюдение на мечки“ в горите, където живеят кафяви мечки. Това от своя страна създава икономически възможности за селските общности в страната и насърчава продължаващото опазване на местообитанията на животните. Има дори специален подслон: Светилището за мечки „Либерти“, разположено в южните Карпати, в град Зарнешти, е най-голямото светилище за кафяви мечки в света. Не само спасява и предоставя медицински грижи на бивши мечки, които не могат да бъдат пуснати в дивата природа, но и предлага обществени обиколки, позволявайки на посетителите да видят мечките в 69-акров простор от дъбови гори и пасища.
„През последните 20 години Кристина Лапис и нейният екип в резервата за мечки „Либърти“ са осигурили дом на над 130 мечки тук, в Трансилвания“, каза Паркинсън. Полагат се усилия за намиране на компромис, който да защитава мечките и да осигури максимална безопасност на посетителите и животните. Животните са защитени съгласно румънското законодателство и се предприемат усилия за залесяване и образование, за да се предотврати навлизането на мечки в човешка територия за хранене и да се научат хората какво да правят, когато срещнат мечка в гората.
Министърът на околната среда, водите и горите Мирча Фекет наскоро обяви, че в Румъния има между 10 419 и 12 770 кафяви мечки, като вероятността е 95% да покрият очаквания ареал, докато оптималният брой екземпляри се оценява на 4000.
Източник: Profit.ro

Корейски инвеститор иска да строи болница в Царево
