Медици прегледаха над 500 деца в Петрич само за ден

Снимка: Община Петрич
Снимка: Община Петрич

Първото за тази година издание на инициативата „Детско здраве“, организирана от Столичната лекарска колегия (СЛК), премина при огромен интерес от родителите в град Петрич. Висококвалифицираните лекари извършиха близо 510 прегледа на деца само в съботния ден. Събирането на едно място на медици с различни специалности улеснява хората от по-малки населени места и компенсира недостига на специалисти в тях. Въпреки че първоначално бяха записани малко над 300 деца, лекарите не върнаха никого без предварително записан час. В това число дори и деца от град Сандански.

Д-р Асен Меджидиев, председател на СЛК, сподели, че целта на инициативата е да предостави възможност на децата да получат комплексни и високоспециализирани медицински консултации навреме, за да се предотвратят усложнения и хоспитализации.

За първи път в програмата „Детско здраве“ се включиха и офталмолози от екипа на проф. Александър Оскар от Александровска болница.

За първи път в района бе извършена керато диагностика, осъществена от д-р Светослав Дойчинов, с цел ранно откриване и превенция на генетичното заболяване кератоконус, което засяга роговицата и може да доведе до сериозни зрителни проблеми и е разпространено в Югозападна България.

В Петрич към кампанията се присъединиха и невролози от Клиниката по нервни болести в Александровска болница, ръководена от проф. Ивайло Търнев.

Освен офталмолози на разположение на малките пациенти бяха и специалисти в областта на УНГ, ортопедията, хирургията, урологията, кардиологията, неврологията, дерматологията, гастроентерологията, вътрешните болести и образната диагностика.

В края на деня ортопед-травматологът д-р Явор Пукалски сподели, че въпреки добрата профилактика в региона, значителна част от прегледаните страдат от гръбначни изкривявания. Основните причини са късните първоначални прегледи, нездравословният начин на живот и тежките ученически раници.

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини