Отровни примамки убиха защитени лешояди в Мощанец

Снимка: Фонд за дивата флора и фауна
Снимка: Фонд за дивата флора и фауна

Фонд за дивата флора и фауна алармира за отровени лешояди край благоевградското село Мощанец. Инцидентът е регистриран на 3 март в рамките на Натура 2000. От природозащитната организация разпространиха официална информация за случая:

Белоглавият лешояд Бювал, дарен от Зоопарк Париж ZooParc de Beaval  с GPS предавател, подава сигнал, индикиращ тровене в района на село Мощанец, община Благоевград, в рамките на Натура 2000 зоната Орановски пролом - Лешко (BG0001022). Спешната намеса на екипа от сдружението, по чийто проект „Нов живот за лешоядите“ се възстановява популацията на лешоядите в Кресненския пролом, пристигнал на място.

Бювал и още един лешояд са спешно реанимирани с антидот в Центъра за диви животни в село Ракитна. Други два лешояда са намерени безжизнени до наръсена с отрова крава в селскостопански обор в Мощанец. Адекватна и бърза е намесата на полиция, следователи, ветеринари от БАБХ и Инспекторат към Община Благоевград в късните часове на националния ни празник. Проведено е разследване и е започнато досъдебно производство.

Още тук: Отрова избива белоглавите лешояди в Кресненското дефиле

Защо е криминално действието?

Използването на отровни примамки за убиване на едри хищници (вълци, чакали, лисици, мечки) и бездомни животни (кучета и котки)  е строго забранено и се преследва от закона. Отровите са неселективен метод за убиване, който причинява изключително мъчителна и жестока смърт, освен това се натрупва по хранителните вериги и трае много дълго. Веднъж заложена, отровата може да попадне в подпочвени води, дивеч, растения или ядливи гъби и така да доведе до човешка смърт!

Каква е щетата до момента?

Четири белоглави лешояда са намерени отровени (два мъртви и два са реанимирани). Много вероятно, изведено от предишен опит, да са отровени над 10 лешояда, чиито тела ще бъдат откривани в следващите дни. В предишни подобни случаи, жертви на отровата са намирани различни видове диви животни в близкия периметър (гора, храсти) на примамката – орли, гарвани, лисици, язовци, вълци и други. В момента около 17 двойки лешояди мътят в Кресненския пролом. Това значи, че ако единият родител е загинал от отровата, другият ще го чака върху яйцето, за да се сменят, а когато това не се случи, ще напусне гнездото, подбуден от глад, и яйцето ще се охлади, без шанс да се излюпи малкото. Това се случва дни преди още белоглави и черни лешояди, дарени от Испания, да бъдат доставени и освободени в района на Кресненския пролом.

Още тук: Живи дронове пазят лешояди в Кресненско от отровни примамки

Каква е разликата от тровене на колонията от лешояди през 2017 година?

Сега много повече лешояди са с прикачени GPS предаватели, които са следени от природозащитници дистанционно. Бързо се идентифицира необичайно поведение на птицата или смърт, локализира се мястото на проблема и спешно се посещава от отговорните институции. Примамката се премахва от мястото и се предотвратява тровене на десетки и стотици други животни да ядат от мършата в следващите дни. Така се случи през 2017 година в село Церово, където измряха над 30 лешояда и стотици други животни в рамките на месец, преди да се установи мястото на тровене.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини