Само за месец задигнаха 7 лебеда и 4 лебедови гъски от езерото в Сандански

Само за месец задигнаха 7 лебеда и 4 лебедови гъски от езерото в Сандански

Бум на кражбите на птици, които обитават езерото в парк „Свети Врач“ в град Сандански. Само през февруари са задигнати 7 лебеда, 4 лебедови гъски и една двойка мандаринки. Крадците не се спират пред нищо, макар че островът, където са птиците, е заграден, на самия бряг е вдигната и втора ограда. След масовите посегателства броят на красивите лебеди съвсем намаля - в момента има само по една двойка бели и черни лебеди. Останали са 10-12 лебедови гъски, има и патки.     

Защо са толкова привлекателни за апашите пернатите обитатели на езерото? Заради месото ли ги отмъкват, или заради тяхната продажба, тъй като струват немалко пари.

„Убеден съм, че кражбите са заради пари. Има си поръчители, които използват други хора да им осигуряват птици за частни зоокътове чрез кражби. Преди две години се задигаха малки птичета и яйца, поставихме оградите и това спря. Но сега се посяга на възрастни птици. Те са свикнали с хората, доверчиви са и не се страхуват от тях. Крадците ги хващат лесно, пъхат ги в чували и изчезват. Всичко се прави в тъмната част на денонощието, когато няма физическа охрана. Някои от птиците сме докарали чак от Германия, други са от Варна. Това струва време, усилия и пари“, разказа Георги Каменаров, който е управител на звено „Зоокът“ към Община Сандански.

Заради кражбите вече са монтирани 4 камери с широк обхват около езерото. Техниката следи какво се случва в района, всички подстъпи към езерото са под погледа на „Биг Брадър“. Поставено е и допълнително осветление. Камерите са с висока резолюция, улавят и звук. Така че би трябвало тази превенция да откаже крадците, защото няма как да останат незабелязани. И повече кражби не би трябвало да има.

Според Каменаров лебедите и останалите птици в езерото са красива гледка за жителите и гостите на курортния град. И така е от 10 години насам. За съжаление се налага често птиците да се подменят заради кражби.

"Много трудно ги възстановяваме, тъй като те не са евтини, търсим пари от спонсори, приятели, за да можем да ги възстановим, да ги вкараме в езерото, да ги има. Сега разчитаме на последните две двойки да имат малки, за да ги опазим“, каза още Георги Каменаров. Той смята, че концесионерът, който стопанисва ресторант на брега на езерото, също трябва да се грижи за съхраняването и опазването на птиците в езерото, това задължение му е вменено по договор.

Птици-езеро-Сандански (2)

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини