Майсторски STEM класове се провеждат в ЮЗУ

Снимка: ЮЗУ
Снимка: ЮЗУ

В Югозападния университет „Неофит Рилски“ се проведе първият по рода си университетски майсторски STEM клас – „Виртуални и реални светове в STEM обучението“. Форумът събра учители по природни науки от Благоевградска и Кюстендилска област, които имаха възможност да се запознаят с най-новите технологии и STEM методологии в образованието.

„В днешния ден има много символика. Точно пред една година – на 27 февруари, този STEM център беше открит. Сега вече се събираме, за да поставим основите на първия майсторски клас. Ние тематично сме доказали, че имаме много сериозни успехи в природните науки. Отдава ни се обучението по математика, по химия, по биология, по физика, по компютърни и информационни науки. Затова трябва да направим всичко възможно, така че днешното поколение да припознае математиката и природните науки като един от начините за просперитет както в личностен план, така и от гледна точка на развитието на държавата“, каза ректорът проф. д-р Николай Марин, който откри майсторския клас. Ректорът допълни още, че инициативата е част от по-широка поредица събития, които още в рамките на тази година да завършат с откриването на регионалния STEM център в Университетската база „Бачиново“.

Специален гост и лектор на майсторския клас беше директорът на Института по образование към Министерството на образованието и науката (МОН) проф. д-р Галин Цоков. Той поздрави ръководството за инициативата и посочи, че това е един от начините за създаване на нови възможности за интегриране на STEM подходите в учебния процес и подпомагане на учителите в прилагането на иновативни образователни практики. Проф. Цоков съобщи още, че до средата на 2026 г. в страната във всяко едно училище ще бъдат изградени 2 300 STEM центъра, като много от тях вече функционират. Той изнесе лекция на тема „STEM обучението: Интеграция, иновации и развитие на умения за живота“, с която започна същинската част на събитието. 

Акцент върху образователния подход STEM в началния етап на основното образование постави деканът на Факултета по педагогика проф. д-р Янка Стоименова, а гл. ас. д-р Дамяна Грънчарова от Катедрата по химия запозна участниците с теоретичните основи на STEM технологиите.

Майсторският клас продължи с практически упражнения, които включваха работа с VR и AR технологии, 3D принтери, стереоскопични технологии, интерактивни симулации (Mozaweb и PhET Colorado), измервания със сензори.

След практическата част участниците получиха сертификати и сувенири, изработени по време на демонстрацията с 3D принтера.

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини