Депутатите решават за свалянето на имунитетите на четирима свои колеги

Очаква се парламентът днес да обсъди свалянето на депутатския имунитет на четирима народни представители от партия "Възраждане", поискано вчера от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов.
Oбвинител номер 1 внесе в 51-вото Народно събрание мотивирани искания за даване на разрешение за привличане към наказателна отговорност на четирима народни представители Никола Димитров, Славчо Крумов, Йордан Тодоров и Ивайло Чорбов. Исканията са по предложения на Софийска градска прокуратура.
И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание мотивирани искания за даване на разрешение за привличане към наказателна отговорност на четиримата народни представители, направи искане и до Централната избирателна комисия (ЦИК) за снемане на имунитета на Петър Ананиев, кандидат за кмет на район в Столична община.
Исканията са по предложения на Софийска градска прокуратура (СГП). В хода на разследването са извършени огледи, проведени са разпити на множество свидетели, приобщени са записи от камери. В предложенията се посочва, че събраните доказателства са достатъчни за привличане в качеството на обвиняем на четирима народни представители и на кандидата за кмет за престъпление по чл.325, ал.2, вр. ал.1 от НК - извършване на непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото - хулиганство, което се отличава с изключителна дързост, а за Чорбов и с изключителен цинизъм. Деянията са извършени по време на протеста на ПП "Възраждане".
Действията на Димитров, Чорбов и Тодоров са съпроводени и със съпротива срещу служители на МВР, а за Тодоров хулиганството е продължавано престъпление, съставено от две отделни деяния (чл. 26, ал. 1 НК).
За Чорбов е поискано снемане на имунитета и за противозаконно унищожаване на полицейски униформи (престъпление по чл. 274а, ал. 3 от НК), както и за палеж на имущество със значителна стойност (сградата на Представителството на Европейската комисия в България), като пожарът е представлявал опасност за живота на намиращите се в близост хора и е имало опасност пожарът да се разпростре върху други недвижими имоти, инвентар и стоки (престъпление по чл. 330, ал. 2, т. 1 и т. 2, вр. ал. 1 от НК).
В искането за снемане на имунитета на С. Крумов и за престъпление по чл. 330, ал. 2, т. 1 и т. 2, вр. ал. 1 от НК - палеж, се посочва, че са събрани достатъчно доказателства за хвърляне на запалени от него пиротехнически изделия и бутилки със запалителна течност по сградата на Представителството на Европейската комисия в България.
И.ф. главен прокурор посочва в исканията си до Народното събрание, че са налице предпоставки за внасяне на искане пред Софийски градски съд за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо Чорбов и Крумов.
С оглед разпоредбата на чл. 70, ал. 1 от Конституцията на Република България, за привличане в качеството на обвиняем за извършено от народен представител престъпление от общ характер е необходимо разрешение на НС. За кандидатите за кмет съгласно чл. 160, ал. 1 от Изборния кодекс разрешение дава Централната избирателна комисия.

Треньорът на волейболните национали окуражи младите надежди на Разлог
