Показват в изложба предмети от археологическите разкопки в Мелник

За осемнадесета поредна година Националният археологически институт с музей, с подкрепата на още 19 музея, организира временна изложба „Българска археология“. Изложбата и каталогът към нея представят най-интересните и впечатляващи открития и проучвания открити през предходната година. Включени са 32 обекта, илюстриращи развитието на културите в днешните български земи от неолита до Късното средновековие.
Още тук: Археолози откриха лик на Исус Христос от 13-ти век
В тази представителна изложба с находки от цялата страна са включени и находки от разкопките на църквата „Света Богородица Живоносен източник“ в гр. Мелник през 2024 г. Тези разкопки се провеждат по проект на Националния археологически институт с музей при БАН и Археологически музей Сандански. Финансирането е осигурено от Министерството на културата и е подкрепено от община Сандански и частни дарители.
Още тук: Херувим пазел от зло Мелник, мраморната плоча е открита в средновековен храм
Още тук: Мраморна плоча с четирикрил ангел откриха в манастир от 13 век в Мелник
Най-представителните находки от 2024 г. са фрагменти от средновековни стенописи от XIII – XIV в., които са били рисувани от най-добрите майстори на своето време. Освен тях са представени средновековен мраморен капител и две фаянсови чаши от османския период. Те са малка част от откритите през 2024 г. 471 находки от камък, керамика, метал, седеф, тъкани и стъкло, които ще се съхраняват и излагат в Исторически музей Мелник.

Спряха камионите през Предела и към ГКП Станке Лисичково заради снега
