Гърция строи една от седемте фабрики за изкуствен интелект в Европа

Снимка: pixabay.com
Снимка: pixabay.com

Гърция ще построи фабрика за изкуствен интелект. Тя ще заработи след около 3 години и е съвместна европейска инициатива, която създава местни екосистеми в седем части на Европа, пише гръцкото издани Kathimerini.gr.

В Гърция се очаква действията на „фабриката за изкуствен интелект“ да се фокусират върху три области: здраве, език и околна среда.

В здравния сектор изкуственият интелект ще се използва за "по-ефективна система за предписване" и "подобряване на лечението" чрез комбинация от данни. „Трябва да се възползваме от данните, които имаме днес“, подчертава министърът на цифровото управление Димитрис Папастериу и допълва, че ще се насочат изследванията "в производството на нови лечения, лекарства и обществени политики“.

Във втората област, тази на езика , се подчертава необходимостта от „запазване и укрепване на гръцкия език в ерата на изкуствения интелект“. Както обяснява Папастериу, "гръцкият език е застрашен от загуба, ако не подхраним езиковите модели с богат материал". 

Инициативата включва създаването на „ гръцки, отворен езиков модел “, базиран на суперкомпютъра „ Daedalos “. Този проект има за цел да направи гръцкия език по-достъпен и „на по-ниска цена и с по-голяма точност“.

Третият стълб се отнася до околната среда, устойчивостта и справянето с природни бедствия. „Метеорологичните модели не успяха например да предскажат навреме неотдавнашния екстремен феномен в Родос. С използването на изкуствения интелект ще можем да правим локални и по-точни прогнози, като използваме данни от наземни станции и сателити", казва министърът.

В този контекст инициативата ще предоставя данни на стартиращи фирми , като ги приканва да предложат „решения на проблемите, пред които сме изправени“. 

Въпреки че ще има физически щаб в Лаврио, „същността на фабриката е нейният дигитален щаб“, отбелязва Папастериу.

Водещи гръцки институции участват в инициативата, като Metsovio Polytechnic, Demokritos и изследователския център „Athina“, докато инфраструктурата на Министерството на цифровото управление също играе важна роля.

Включването на страната в европейска хъб мрежа дава на Гърция уникална възможност да участва активно в 4-та индустриална революция .

Андреас Ставропулос , член на Консултативния комитет по изкуствен интелект, описва проекта като „опит Европа да настигне Силиконовата долина и Китай в надпреварата за изкуствен интелект“.Фабриката, обяснява той, ще се основава на инвестиции в суперкомпютри и иновативни структури, с цел да се използва от компании, които искат да разработят нови приложения.

Гърция, според него, има възможността да се появи като място за иновации в областта на дигитализацията на здравеопазването , благодарение на усилията за създаване на електронно пациентско досие . Въпреки факта, че страната изостава в тази област в сравнение с други европейски страни, фактът, че тя не е затворена в стари системи, предлага уникална възможност за скок напред .

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини